6 دلیل کم شدن فشار آب خروجی دستگاه تصفیه آب خانگی + [راه حل]

علت کم شدن فشار آب دستگاه تصفیه آب خانگی

کم شدن فشار و جریان آب دستگاه تصفیه آب خانگی کلافه کننده است. افراد ترجیح می‌دهند دسترسی سریع به آب آشامیدنی تصفیه شده داشته باشند نه اینکه مجبور باشید دقایق را در انتظار پر شدن لیوان خود صرف کنند. خوشبختانه مشکل فشار آب معمولاً به معنی صرف هزینه زیاد و یا خرید دستگاه تصفیه آب جدید نیست. در این مطلب از سری مقالات مجموعه دیجی تصفیه، ما 6 علت اصلی کاهش فشار و جریان آب دستگاه تصفیه آب و کارهایی که می‌توانید در مورد آنها انجام دهید را بیان کرده ایم.

6 علت برای فشار کم آب دستگاه تصفیه و نحوه رفع آن

 1. گرفتگی غشاء فیلتر ممبران

  محتمل‌ترین علت برای کاهش فشار آب، گرفتگی غشای فیلتر ممبران است. عمر مفید اکثر فیلترهای ممبران بین 18 تا 24 ماه است. یک فیلتر ممبران نو جریان آب خوبی را فراهم می‌کند، اما به مرور زمان منافذ آن با آلاینده‌ها مسدود می‌شود و عبور آب از آن سخت‌تر می‌شود.
  راه حل: فیلتر ممبران باید تعویض شود. شما نمی‌توانید غشاء فیلتر ممبران را شستشو دهید و آن را به حالت اول خود بازگردانید. تنها راه حل تعویض آن است.

 2. پایین

  بودن فشار آب ورودی

  حداقل و حداکثر فشار آب لازم برای عملکرد درست فیلتر ممبران در دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس، به ترتیب 50 و 90 psi است. لکن فشار ایده‌آل برای تولید آب با کیفیت، 70 psi است. اگر فشار آب ورودی کمتر از 50 psi باشد، دستگاه تصفیه آب نیروی کافی برای عبور آب از غشای نیمه تراوای فیلتر ممبران را نخواهد داشت، که باعث می‌شود آب در محفظه (housing) فیلتر ممبران به دام بیفتد و خروج آب از سیستم کند شود.
  راه حل: نصب پمپ تقویت فشار روی دستگاه تصفیه آب. همچنین بررسی کنید که شیر آب ورودی کاملا باز باشد. اگر شیر کمی بسته باشد، فشار آب ورودی کاهش می‌یابد.

 3. گرفتگی فیلترهای رسوب‌گیر یا کربن فعال

  چنانچه یکی از فیلترهای رسوب‌گیر یا کربن فعال مسدود شده باشد، همان مشکل گرفتگی غشاء فیلتر ممبران پیش خواهد آمد. فیلتر مسدود شده مملو از آلاینده‌هایی است که از عبور آسان آب از منافذ فیلتر جلوگیری می‌کنند و جریان آب خروجی از دستگاه تصفیه آب را کاهش می‌دهد.
  راه حل: فیلترها را تعویض کنید. برای جلوگیری از مشکل گرفتگی فیلترها، فیلترها را طبق توصیه سازنده تعویض کنید. عمر مفید فیلترها در یک دستگاه تصفیه آب معمولی عبارت است از:
  فیلتر رسوب‌گیر 6 ماه
  فیلتر کربن فعال گرانولی (GAC) و بلوکی (CTO) 9-12 ماه
  فیلتر پست کربن 12-18 ماه

 4. پایین بودن فشار هوای مخزن ذخیره آب

  فشار مخزن ذخیره دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس هنگام خالی بودن باید در حدود 6 تا 8 psi تنظیم شود تا به درستی کار کند. اگر سطح فشار به کمتر از 6 psi رسید، باید فشار را مجددا به دامنه 6 تا 8 psi بازگرداند. این کار بسیار ساده است و به کمک یک کمپرسور هوا یا تلمبه دوچرخه و یک فشارسنج انجام می‌شود.
  راه حل: تنظیم فشار مخزن ذخیره آب به صورت زیر:
  شیر آب ورودی به دستگاه تصفیه آب را ببندید
  شیر برداشت آب را باز کنید تا مخزن ذخیره خالی شود
  شیر روی مخزن ذخیره آب را ببندید
  مخزن ذخیره آب را از دستگاه جدا کنید
  شیر روی مخزن ذخیره آب را باز کنید و اجازه دهید کاملا خالی شود
  فشار داخل مخزن ذخیره را به کمک گیج فشار اندازه‌گیری کنید
  اگر مقدار آن کمتر از 6 psi بود، فشار مخزن ذخیره را زیاد کنید تا به 8 psi برسد
  (این کار را به آرامی انجام دهید تا فشار بیش از حد بالا نرود)
  مخزن ذخیره را به دستگاه وصل کنید و شیر ورودی آب و شیر روی مخزن را باز کنید

 5. پارگی تیوب هوای مخزن ذخیره آب

  پارگی تیوب هوا مشکل جدی‌تری است که باعث کاهش فشار آب خروجی دستگاه تصفیه آب می‌شود. اگر فشار آب خروجی برای حدود 1 فنجان ثابت باقی بماند و سپس به تدریج کاهش یابد، احتمالاً تیوب هوای مخزن ذخیره پاره شده است.
  راه حل: تیوب هوای مخزن ذخیره آب قابل تعمیر نیست، بنابراین تنها راه حل تعویض تیوب هوای مخزن ذخیره آب است. البته در بعضی از انواع مخزن ذخیره، تعویض تیوب هوا امکان‌پذیر نیست و باید کل مخزن ذخیره را تعویض کرد.

 6. گرفتگی لوله‌های آب دستگاه تصفیه آب

  در نهایت، پیچ خوردگی یا خرج کردن در خطوط تامین آب RO ممکن است جریان آب را از طریق سیستم کاهش دهد و در نتیجه فشار کمتری از شیر آب RO ایجاد کند.
  راه حل: شما می‌توانید با شستشوی لوله‌های آب یا تعویض کامل آنها، مشکل را بر طرف کنید.

پایین بودن فشار آب خروجی دستگاه تصفیه آب طبیعی است؟

در اینجا باید به حقیقتی در مورد فشار آب خروجی دستگاه تصفیه آب اشاره کنم. فشار آب خروجی دستگاه همیشه کمتر از فشار آب ورودی به دستگاه (فشار آب لوله‌کشی) خواهد بود. فیلتر ممبران فشار و جریان آب خروجی دستگاه را کم می‌کند. سایر فیلترها هم به همین شکل. بنابراین تا حدی کاهش فشار آب خروجی دستگاه تصفیه آب طبیعی است اما کاهش شدید فشار آب غیر طبیعی است و ممکن است به یکی از علل بالا باشد.

همچنین پیشنهاد می کنیم مقاله کپسول پساب چیست و چه کاربردی دارد؟ را نیز مطالعه فرمایید.

نتیجه‌گیری

کم بودن فشار آب ورودی، گرفتگی غشای فیلتر ممبران، گرفتگی سایر فیلترها و کم بودن فشار هوای داخل مخزن ذخیره آب همگی از دلایل پایین بودن فشار آب خروجی دستگاه تصفیه آب هستند. شما می توانید با افزایش فشار هوای داخل مخزن ذخیره آب، تعویض تیوب پاره مخزن ذخیره، تعویض فیلترهای مسدود شده، برطرف کردن گرفتگی شلنگ‌ها و یا افزایش فشار آب ورودی، فشار آب خروجی دستگاه تصفیه آب را افزایش داده و به حالت نرمال برگردانید. اگر این مشکل را دارید به شما توصیه می کنیم از صفحه خدمات تعمیر و سرویس دستگاه تصفیه آب ما دیدن کنید.

مدیر سایت
دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
 • عاطفه ۱۶ تیر ۱۴۰۲ / ۶:۵۴ ب٫ظ

  سلام دستگاه من یه همچین مشکلی پیدا کرده چجوری می تونم برای رفع این مشکل ثبت سفارش کنم؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *