مزایا و معایب دستگاه‌ تصفیه آب اسمز معکوس بدون مخزن

دستگاه‌ تصفیه آب بدون مخزن

”دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس (RO) بدون مخزن“ جدیدترین نوع دستگاه تصفیه آب است که در دو مدل زیر پیشخوان و روی پیشخوان به بازار عرضه می‌شود. از ویژگی‌های آن می‌توان به طراحی زیبا، قابل حمل بودن و کم حجم بودن اشاره کرد. در ادامه به بررسی مزایا و معایب آن خواهیم پرداخت.

دقت کنید ”دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس بدون مخزن“ را با ”دستگاه تصفیه آب الترافیلتراسیون (UF)“ که فاقد مخزن ذخیره و پمپ تقویت فشار است اشتباه نگیرید. ”دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس بدون مخزن“ دارای پمپ تقویت فشار بوده و با برق کار می‌کند.

”دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس بدون مخزن“ چگونه کار می‌کند؟

”دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس بدون مخزن“ نه تنها فضای کمتری را اشغال می‌کند، بلکه به لطف پمپ برقی قوی خود، آب را در لحظه تصفیه و عرضه می‌کند. همانگونه که از نام آن پیداست، این دستگاه فاقد مخزن ذخیره است و آب تصفیه شده در آن ذخیره نمی‌شود. پمپ برقی این دستگاه آب را با فشار بیشتری از غشای فیلتر ممبران عبور می‌دهد که باعث می‌شود نسبت به ”دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس مخزن‌دار“، آب تصفیه شده بیشتر و پساب کمتری تولید شود.

دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس مخزن‌دار یا بدون مخزن، کدام بهتر است؟

دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس مخزن‌دار و بدون مخزن، هر دو کارا عمل می‌کنند. موضوعی که باعث می‌شود خریدار یکی را بر دیگری ترجیح دهد، بحث نیازها و اولویت‌های شخصی است. به عنوان مثال،

 • اگر در منزل قهوه‌ساز یا دستگاه یخ‌ساز دارید که باید به دستگاه تصفیه آب وصل باشد، نوع مخزن‌دار برای شما مناسب‌تر است.
 • اگر فضای کمی دارید، نوع بدون مخزن گزینه بهتری است.
 • اگر با محدودیت بودجه مواجه هستید، نوع مخزن‌دار را انتخاب کنید چون ارزان‌تر است.
 • اگر نگران قبض آب خود هستید، نوع بدون مخزن را انتخاب کنید چون پساب کمتری تولید می‌کند.
 • اگر برق خانه شما مرتبا قطع می‌شود، نوع مخزن‌دار را انتخاب کنید چرا که همیشه مقداری آب در مخزن ذخیره خود دارد.

مزایای ”دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس بدون مخزن“

”دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس بدون مخزن“ مانند هر محصول دیگری، مزایا، معایب و محدودیت‌های خود را دارد. مزایای ”دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس مخزن‌دار“ عبارتند از:

 • اشغال فضای کمتر
  ”دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس بدون مخزن“، فضای کمتری اشغال می‌کند. اگر فضای زیر پیشخوان آشپزخانه منزل‌تان محدود است، داشتن دستگاه بدون مخزن یک امتیاز بزرگ محسوب می‌شود.
 • تولید پساب کمتر
  ”دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس بدون مخزن“، پساب کمتری تولید می‌کند. نوع مخزن‌دار در ازای هر یک لیتر آب تصفیه شده، 4 تا 10 لیتر آب را روانه فاضلاب می‌کند در حالی که نوع بدون مخزن در ازای هر یک لیتر آب تصفیه شده، تنها 0.25 لیتر پساب تولید می‌کند.
 • دفع آلاینده‌های بیشتر
  از آنجا که پمپ ”دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس بدون مخزن“، فشار بیشتری را تولید می‌کند، باعث می‌شود تا فیلتر ممبران آن موثرتر عمل کند و آلاینده‌های بیشتری را حذف کند.
 • عدم وجود آلودگی ثانویه
  حذف مخزن در ”دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس بدون مخزن“، خطر آلودگی ثانویه را از بین می‌برد. آلودگی ثانویه زمانی اتفاق می‌افتد که میکروب‌ها وارد مخزن ذخیره دستگاه تصفیه آب شوند و آب تصفیه شده را آلوده کنند. حتی بدون در نظر گرفتن این موضوع، مخزن ذخیره بو و طعم آب را عوض می‌کند.
 • سرعت فیلتراسیون بالاتر
  سرعت جداسازی غشایی (membrane filtration) ”دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس بدون مخزن“ بیشتر از ”دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس مخزن‌دار“ است و در صورت نیاز می‌تواند مقدار آب بیشتری در روز تصفیه کند. ”دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس مخزن‌دار“ در دقیقه حدود 100 سی‌سی آب تصفیه شده تولید می‌کند در حالی که ”دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس بدون مخزن“ در دقیقه بیش از یک لیتر آب تصفیه شده تولید می‌کند.
 • نصب و نگهداری راحت‌تر
  نصب و نگهداری ”دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس بدون مخزن“ بسیار آسان است و نیازی به تنظیم فشار مخزن ذخیره و تنظیم سوئیچ فشار بالا یا های پرشر ندارد.

معایب ”دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس بدون مخزن“

معایب ”دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس بدون مخزن“ در مقایسه با ”دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس مخزن‌دار“ عبارتند از:

 • دستگاه بدون مخزن گرانتر از دستگاه مخزن‌دار است اما از آنجا که پساب کمتری تولید می‌کند، با صرفه‌جویی در هزینه آب مصرفی بخشی از هزینه اولیه را بر می‌گرداند.
 • دستگاه بدون مخزن بر خلاف دستگاه مخزن‌دار، در هنگام قطعی برق، آب ذخیره شده ندارد.
 • دستگاه بدون مخزن به دلیل استفاده از پمپ قوی‌تر، صدای بیشتری تولید می‌کند.
 • دستگاه بدون مخزن اجازه هیچ گونه سفارشی‌سازی را نمی‌دهد. در ضمن نمی‌توان دستگاه یخ‌ساز یا قهوه‌ساز را به آن وصل کرد.

شما می‌توانید سرویس و تعمیر دستگاه تصفیه آب خود را به ما بسپارید و از خدمات تکنسین‌های فروشگاه آنلاین دیجی تصفیه بهره‌مند شوید.

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *