فیلتر اشعه فرابنفش (uv) چیست و چگونه کار می کند؟

NmM0YWMsrWJ9 min

در حال حاضر فیلترهای اشعه فرابنفش (UV) در بازار، طرفداران خود را دارند. با این وجود، برخی هنوز در مورد اثربخش بودن آنها دچار شک و تردید هستند. اگر به دنبال راهی برای ضدعفونی کردن آب مصرفی و از بین بردن میکروارگانیسم‌های مضر هستید، فیلتر اشعه فرابنفش (UV) گزینه خوبی است و ارزش خریدن را دارد.

فیلتر اشعه فرابنفش (UV) چگونه کار می‌کند؟

فیلتر اشعه فرابنفش (UV) با قرار دادن باکتری‌ها و سایر میکروب‌ها در معرض اشعه فرابنفش، آنها را از بین می‌برد. همچنین با بر هم زدن DNA میکروب‌ها، تولیدمثل آنها را متوقف می‌کند. فیلتر اشعه فرابنفش (UV) این کار را بدون هیچ گونه تماس فیزیکی با آب و بدون افزودن مواد شیمیایی به آن انجام می‌دهد. این یک مزیت بزرگ برای فیلتر اشعه فرابنفش (UV) در مقایسه با سایر روش‌های تصفیه آب است.

فیلتر اشعه فرابنفش (UV) کدام آلاینده‌ها را حذف می‌کند؟

فیلتر اشعه فرابنفش (UV) باکتری‌ها، ویروس‌ها، کیست‌ها، قارچ‌ها و جلبک‌ها را از آب حذف می‌کند اما برای حذف سایر آلاینده‌ها اصولا هیچ کاری انجام نمی‌دهد. از همه مهم‌تر اینکه، اگر مقدار ذرات جامد معلق در آب (از قبیل خاک و رسوبات) زیاد باشد، فیلتر اشعه فرابنفش (UV) نمی‌تواند به درستی عمل کند. بنابراین هنگام خریداری فیلتر اشعه فرابنفش (UV)، به فکر یک مرحله پیش-فیلتراسیون هم باشید. انواع پیش-فیلترهایی که باید استفاده کنید به نوع آلاینده‌هایی موجود در آب بستگی دارد.

bacteria in water 963x595 min

آیا فیلتر اشعه فرابنفش (UV) برای دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس لازم است؟

آب شهری معمولا با کلر گندزدایی می‌شود و بنابراین آلودگی میکروبی خاصی ندارد. هرچند ممکن است در برخی مناطق، حاوی مقادیر کمی آلاینده‌های میکروبی باشد که این میزان از آلودگی به راحتی توسط فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب، حذف می‌شود. به این ترتیب نیازی به استفاده از فیلتر اشعه فرابنفش (UV) در دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس نیست.

اما چنانچه آب درون مخزن ذخیره دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس آلوده باشد (به طور مثال جلبک در آن رشد کرده باشد)، از آنجا که این آب از فیلتر ممبران عبور نمی‌کند، وجود فیلتر اشعه فرابنفش (UV) در مرحله آخر فرایند تصفیه می‌تواند مفید باشد.

آیا فیلتر اشعه فرابنفش (UV) نیاز به مراقبت دارد؟

فیلتر اشعه فرابنفش (UV) تعمیر و نگهداری نسبتا ساده‌ای دارد. شما فقط یک بار آن را نصب می‌کنید و بعد از آن فقط باید به شکل دوره‌ای، لامپ UV آن را تعویض و غلاف حفاظتی آن را که از جنس کوارتز است، تمیز کنید. البته شاید لازم باشد غلاف حفاظتی آن را نیز تعویض کنید. اگر پیش-فیلتراسیون خوبی داشته باشید، تعمیر و نگهداری آن ساده‌تر خواهد بود.

در ضمن لازم نیست نگران سوختن لامپ UV فیلتر باشید. لامپ‌های UV با گذشت زمان فقط استحکام خود را از دست می‌دهند و نمی‌سوزند حتی پس از استفاده طولانی مدت (البته به استثنای خرابی تجهیزات).

water retention 7 min

مزایای فیلتر اشعه فرابنفش (UV)

 • استفاده و نگهداری آسان
 • هزینه جاری پایین
 • حذف کامل باکتری‌ها و انواع دیگر میکروارگانیسم‌های مضر از قبیل ویروس‌ها
 • عملکرد سریع (دبی بالا)

معایب فیلتر اشعه فرابنفش (UV)

 • آلاینده‌هایی از قبیل رسوبات و نمک‌ها را حذف نمی‌کنند
 • نیاز به پیش-فیلتراسیون آب دارند
 • نیاز به تعویض منظم لامپ UV دارند
 • مزه و بوی آب را بهبود نمی‌دهند
مدیر سایت
دیدگاه کاربران
1 دیدگاه
 • محمد رضا ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ / ۷:۳۱ ب٫ظ

  ممنون از مقاله مفیدتون، درباره اشعه uv نمی دونستم و خیلی برام جالب بود

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *