حذف کلر و فلوراید محلول در آب آشامیدنی

آلاینده‌های آب آشامیدنی

در حال حاضر دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس پر طرفدارترین سیستم تصفیه آب موجود در بازار است. آنها برای حذف حدود 99٪ از آلاینده‌ها از جمله فلزات سنگین، نمک‌ها و مواد شیمیایی طراحی شده‌اند. اما دو ماده اصلی که افراد را بیشتر نگران می‌کند، کلر (chlorine) و فلوراید (fluoride) است. دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس قادر به حذف کلر و فلوراید محلول در آب آشامیدنی هست؟

فواید و مضرات کلر و فلوراید محلول در آب آشامیدنی

گندزدایی آب بوسیله کلر (کلرزنی آب) فرآیندی لازم الاجرا در تصفیه آب و آخرین اقدام جهت نابودي عوامل بیماري‌زا است تا بدینوسیله از شیوع بیماری‌هاي قابل انتقال از طریق آب جلوگیري شود. لکن کلر باقیمانده، در اثر ترکیب با مواد آلی موجود در آب، ترکیباتی موسوم به تری‌هالومتان‌ها (trihalomethanes) را تولید می‌کند که بیشتر متخصصان بر سرطان زا بودن این ترکیبات تاکید دارند.

فلوراید یا به عبارت دقیق‌تر سدیم فلوراید (NaF) نیز به عنوان یک اقدام در جهت ارتقای بهداشت عمومی و به منظور کاهش احتمال پوسیدگی دندان‌ها به آب آشامیدنی اضافه می‌شود. غلظت بیش از حد مجاز فلوراید در آب آشامیدنی باعث بروز عوارض جسمی متعددی در انسان از جمله فلورسیس دندان و فلورسیس استخوانی می‌گردد. این عارضه، دندان‌ها و استخوان‌ها را دچار شکنندگی و عدم انعطاف پذیری می‌کند. همچنین مصرف بیش از حد فلوراید می‌تواند باعث آسیب به غدد پاراتیروئید شود.

حداکثر مقدار مجاز کلر و فلوراید در آب آشامیدنی

حداکثر مقدار مجاز کلر محلول در آب آشامیدنی، 4 mg/L است که ”حداکثر میزان آلاینده“ (maximum contaminant level) نامیده می‌شود. اما مقدار کلر محلول در آب شهری معمولاً خیلی بیشتر از این مقدار است، احتمالا به این دلیل که مقامات بهداشتی باورند دارند فواید کلر در گندزدایی آب بیشتر از مضرات آن است. همچنین مقدار توصیه شده فلوراید محلول در آب آشامیدنی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان 0.7 میلی‌گرم در لیتر است لکن حداکثر مقدار مجاز فلوراید در آب آشامیدنی 4 mg/L است.

آیا اسمز معکوس کلر و فلوراید را حذف می کند؟

برای حذف فلوراید، دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس یک انتخاب عالی است. فیلتر ممبران اسمز معکوس بسته به نوع و کیفیت آن، 85% تا 95% فلوراید محلول در آب آشامیدنی را حذف می‌کند. با این حال، فیلتر ممبران اسمز معکوس قادر به حذف کلر از آب آشامیدنی نیست. اما دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس دارای جزء دیگری است که تا 95% کلر موجود در آب آشامیدنی را حذف می‌کند. حذف کلر در مراحل دوم و سوم تصفیه و به کمک فیلتر کربن فعال انجام می‌شود. پس می‌توان گفت که دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس هم فلوراید و هم کلر را از آب آشامیدنی حذف می‌کند.

مراحل تصفیه آب در دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس حداقل دارای پنج مرحله است که عبارتند از:

  • پیش-فیلتر رسوب‌گیر در مرحله اول
  • پیش-فیلتر کربن فعال در مراحل دوم و سوم
  • فیلتر ممبران اسمز معکوس در مرحله چهارم
  • پس-فیلتر کربن فعال در مرحله پنجم

این مراحل برای حذف انواع مختلف آلودگی از آب آشامیدنی طراحی شده‌اند. کلر محلول در آب آشامیدنی، توسط فیلتر کربن در مراحل دوم و سوم (قبل از فیلتر ممبران) حذف می‌شود. هر دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس که حداقل دارای یک پیش-فیلتر کربن فعال باشد می‌تواند تا 95% کلر محلول در آب را حذف کند. فلوراید محلول در آب آشامیدنی نیز توسط فیلتر ممبران اسمز معکوس در مرحله چهارم حذف می‌شود. فیلتر ممبران اسمز معکوس 85% تا 95٪ فلوراید محلول در آب آشامیدنی را حذف می‌کند. شما می‌توانید سرویس و تعمیر دستگاه تصفیه آب خود را به ما بسپارید و از خدمات تکنسین‌های فروشگاه آنلاین دیجی تصفیه بهره‌مند شوید.

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *