آب جوشیده بهتر است یا آب تصفیه شده؟

مقایسه اسمز معکوس و جوشاندن آب

آیا با خرید یک کتری، یک دستگاه تصفیه آب ارزان و کارامد خواهید داشت؟ بیایید دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس را با آب کتری مقایسه کنیم و ببینیم که بهتر است به فکر خرید دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس باشیم یا اینکه به کتری خود بچسبیم.
جوشاندن آب و اسمز معکوس هر دو پاتوژن‌ها (عوامل بیماری‌زا) را از آب حذف می‌کنند، اما در مورد سایر آلاینده‌ها اینگونه نیست. آب تصفیه شده به روش اسمز معکوس تقریباً عاری از هرگونه آلودگی است. در مورد آب جوشیده نمی‌توان چنین چیزی را گفت. جوشاندن فقط میکروارگانیسم‌های موجود در آب را از بین می‌برد و برخی از آلاینده‌های فرار را تبخیر می‌کند، همین. بهترین گزینه برای تصفیه کامل آب، اسمز معکوس است. اگر می‌خواهید فقط پاتوژن‌ها را حذف کنید و نه چیز دیگری را، ضدعفونی کردن آب به کمک اشعه فرابنفش (UV) بهتر از جوشاندن است.

مقایسه اسمز معکوس و جوشاندن آب

مقایسه اسمز معکوس و جوشاندن آب

اگر به دنبال راهی راحت برای از بین بردن پاتوژن‌ها (عوامل بیماری زا) و برخی ترکیبات فرار مانند کلر هستید، جوشاندن آب ایده خوبی است. جوشاندن آب پاتوژن‌ها را از بین می‌برد و میزان کلر موجود در آب را کاهش می‌دهد. اما این تمام ماجرا نیست. جوشاندن غلظت ترکیبات غیرفرار مانند سرب را در آب افزایش می‌دهد و هیچ کمکی به حذف آلاینده‌های دیگر نظیر فلزات سنگین، نمک‌ها و مواد شیمیایی نمی‌کند. اما روش اسمز معکوس، تقریباً هر آلاینده‌ای که فکرش را بکنید، از آب حذف می‌کند.

دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس چه کاری انجام می‌دهد

اسمز معکوس آب را از آلاینده‌های محلول در آن جدا می‌کند. دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس معمولاً شامل چند مرحله پیش فیلتراسیون برای حذف کلر و رسوبات قبل از فیلتر ممبران هستند. فیلتر ممبران دارای منافذ بسیار ریزی است که به هیچ ذره بزرگتر از 0001/0 میکرون اجازه عبور نمی‌دهد و بیش از 99% از آلاینده‌ها را خذف می‌کند.

دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس کدام آلاینده‌ها را حذف می‌کند؟

  • پاتوژن‌ها (عوامل بیماری‌زا)
  • یون فلزات (تک ظرفیتی و چند ظرفیتی)
  • ترکیبات آلی فرار (VOCs)
  • کلر
  • آفت‌کش‌ها و علف‌کش‌ها
  • مواد معدنی و نمک‌ها
  • رسوبات
  • نیترات و نیتریت
دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

جوشاندن آب چه کاری انجام می‌دهد؟

اگر می‌خواهید میکروارگانیسم‌های بیماری زای موجود در آب را از بین ببرید، جوشاندن آب روش بسیار خوبی است. جوشاندن آب به مدت یک دقیقه، بیشتر عوامل بیماری زا را از بین می‌برد. با این حال، جوشاندن آب در حذف سایر آلاینده‌ها کاملاً بی‌تأثیر است.

جوشاندن آب کدام آلاینده‌ها را حذف می‌کند؟

جوشاندن هیچ چیزی را از آب خذف نمی‌کند به جز کلر. در واقع جوشاندن غلظت آلاینده‌ها را بالاتر می‌برد چرا که بخشی از آب به شکل بخار از ظرف خارج می‌شود اما آلاینده‌ها باقی می‌مانند. جوشاندن تنها برای از بین بردن پاتوژن‌ها و برخی مواد شیمیایی فرار از جمله کلر مؤثر است و موادی مانند آرسنیک، سرب و فلوراید را باقی می‌گذارد.

آیا جوشاندن آب آلاینده های را از آن جدا می کند؟

خیر، وقتی شما آب را می جوشانید تنها آلاینده ای که از آن جدا می شود کلر است ولی آلاینده هایی مانند نیترات، نیتریت و فلزات سنگین هنوز در جای خود می مانند و غلظتشان در آب بالاتر می رود. این امر خطر را نه تنها کاهش نمی دهد بلکه خطر را بیشتر نیز می کند.

دستگاه آب تصفیه کدام آلاینده ها را حذف می کنند؟

دستگاه آب تصفیه تمامی آلاینده ها را مانند یون فلزات، ترکیبات آلی فرار، کلر، آفت‌کش‌ها و … را از آب حذف می کند.

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *