فیلتر کربنی در مقابل فیلتر رسوب‌گیر ( مزایا، معایب و تفاوت‌ها )

How Long Will a 1 1 min

فیلتر کربنی و فیلتر رسوب‌گیر دو وظیفه متفاوت را به دو روش مختلف انجام می‌دهند. فیلتر کربنی از روش جذب برای حذف ترکیبات آلی آب استفاده می‌کند و طعم و بوی آب را عوض می‌کند. فیلتر رسوب‌گیر یک فیلتر مکانیکی است برای جمع‌آوری آلاینده‌های بزرگتر از یک میکرون. اینکه به کدام نوع فیلتر نیاز است به آلاینده‌های موجود در آب بستگی دارد.
فیلتر کربنی از روش جذب برای حذف مواد شیمیایی و برخی فلزات سنگین استفاده می‌کند. فیلتر کربنی بوی نامطبوع آب را از بین می‌برد و طعمی خنثی به آب می‌دهد. فیلتر رسوب‌گیر ماسه، خاک، رسوبات و مواد آلی را از آب حذف می‌کند. اینکه کدام نوع فیلتر برای شما بهتر است به ترکیب بیوشیمیایی آب و نوع مصرف شما بستگی دارد هرچند که در اکثر موارد به هر دو نوع فیلتر نیاز است.

فیلتر کربنی چیست و چه نوع آلاینده‌هایی را جذب می‌کند؟

در فیلتر کربنی از کربن فعال استفاده می‌شود. کربن فعال ذغالی است که با اکسیژن عمل‌آوری شده و به کمک ساختار متخلخل خود، ترکیبات شیمیایی آب را جذب می‌کند. فیلتر کربنی آلاینده‌هایی مانند کلر، آفت‌کش‌ها و ترکیبات آلی فرار (VOCs) آب را جذب می‌کند و در نتیجه طعم و بوی نامطلوع آن را از بین می‌برد. جدای از مواد شیمیایی، کربن فعال فلزات سنگین و گوگرد را هم تا حدودی جذب می‌کند.
از فیلتر کربنی در مراحل دوم، سوم و ششم (پست کربن) دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس استفاده می‌شود. همچنین در ”تصفیه آب ورودی ساختمان“، که یک سیستم فیلتراسیون ”بدو ورود“ (point of entry – POE) محسوب می‌شود.
نکته مهم
فیلتر کربن فعال قادر به حذف یون‌های محلول در آب مانند نمک‌ها و مواد معدنی نیست.

carbon filter min

 

انواع فیلتر کربن

دو نوع فیلتر کربن وجود دارد:

 • فیلتر کربن فعال گرانولی یا دانه‌ای (granular activated carbon – GAC)
  فیلتر کربن فعال گرانولی از دانه‌های ریز و آسیاب شده کربن فعال درست شده که داخل یک کارتریج ریخته شده.
 • فیلتر کربن فعال بلوکی (activated carbon block)
  فیلتر کربن فعال بلوکی از فشرده کردن دانه‌های ریز کربن فعال درست شده است. این نوع فیلتر به اختصار CTO نامیده می‌شود که مخفف (chlorine, taste and odor) است.

مقایسه فیلتر کربن فعال دانه‌ای و بلوکی

 • در هر دو فیلتر کربن فعال دانه‌ای (GAC) و بلوکی (CTO) از کربن خرد شده استفاده شده است، اما ذرات کربن فیلتر CTO پنج تا بیست برابر کوچکتر از ذرات کربن فیلتر GAC است.
 • در فیلتر کربن فعال دانه‌ای (GAC) آب می‌تواند به راحتی از لا به لای دانه‌های کربن عبور کند، ولی در فیلتر کربن فعال بلوکی (CTO) آب باید از منافذ ریزی عبور کند. این امر باعث می‌شود تا آب خروجی از فیلتر GAC در مقایسه با فیلتر CTO، فشار بیشتری داشته باشد. همچنین باعث می‌شود فیلتر CTO در مقایسه با فیلتر GAC، آلاینده‌های بیشتری را جذب کند.

 

water filter cartridge used glass rusty water brown coloring new filter glass clean water evidence 267509613 min

 

فیلتر رسوب‌گیر چیست و چه نوع آلاینده‌هایی را حذف می‌کند؟

فیلتر رسوب‌گیر یک فیلتر مکانیکی است برای جمع‌آوری آلاینده‌های بزرگتر از یک میکرون. این نوع فیلتر مثل یک غربال عمل می‌کند و رسوبات آب را به دام می‌اندازد. این نوع فیلتر همانطور که از نام آن پیداست، ذراتی مانند ماسه، گرد و غبار، خاک رس، آزبست، زنگ را از آب حذف می‌کند.
از فیلتر رسوب‌گیر در مرحله اول دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس استفاده می‌شود. همچنین در ”تصفیه آب ورودی ساختمان“، که یک سیستم فیلتراسیون ”بدو ورود“ (point of entry – POE) محسوب می‌شود.

انواع فیلتر رسوب‌گیر

فیلتر رسوب‌گیر جزو فیلترهای فیزیکی دسته‌بندی می‌شود و در سه نوع عرضه می‌شود:

 • فیلتر سطحی (پلیسه‌دار)
  این نوع فیلتر به دلیل ساختار چین‌خورده خود، ضخامت کم و سطح وسیع دارد. این ویژگی باعث می‌شود تا ذرات بیشتری را فیلتر کند و برای مدت زمان طولانی‌تری دوام بیاورد.
 • فیلتر عمقی
  این نوع فیلتر بر خلاف فیلتر سطحی، ضخامت بالا و سطح کمی دارد. این نوع فیلتر در جذب ذرات کوچک در مقایسه با فیلتر سطحی بهتر عمل می‌کند لکن زودتر مسسدود می‌شود و طول عمر کمتری دارد.
 • فیلتر جذبی
  فیلتر جذبی نسبت به دو نوع دیگر جدیدتر است و البته محبوب‌تر چرا که ویژگی‌های فیلترهای سطحی و عمقی را با هم دارند. بسیاری از این فیلترها از جذب الکتریسیته روان (electrokinetic) استفاده می‌کنند و میکروارگانیسم‌های با بار منفی را جذب و نگه می‌دارند.

 

ca drinkingwater 12220istock 768x469 min

 

فیلتر کربن بهتر است یا فیلتر رسوب‌گیر؟

فیلتر کربن روشی مقرون به صرفه برای بهبود ظاهر آب و حذف برخی از آلاینده‌های مضر بدون نیاز به افزودنی‌های شیمیایی است که بدون برق کار می‌کند. با این حال، جدا از مواد شیمیایی، قادر به حذف سایر آلاینده‌ها مانند نیترات، کروم 6 و سرب محلول نیست.
فیلتر رسوب‌گیر ارزان است و نصب آسان دارد و در حذف ذرات معلق کارامد عمل می‌کند. با این حال، هیچ گونه آلاینده محلول مانند مواد شیمیایی را از بین نمی‌برد و به بهبود طعم یا بوی آب کمکی نمی‌کند.
به طور خلاصه، یکی از آنها نه بهتر و نه بدتر از دیگری است – فیلترهای رسوبی و کربنی عملکردهای متفاوتی دارند. “بهترین” بهترین گزینه برای تامین آب و نیازهای شما خواهد بود.

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *