دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس کلر را حذف می کند؟

مضرات کلر موجود در آب آشامیدنی

در حال حاضر دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس یکی از پر طرفدارترین سیستم‌های تصفیه آب موجود در بازار است. آنها برای حذف حدود 99٪ از آلاینده‌های موجود در آب از جمله فلزات سنگین، نمک‌ها و مواد شیمیایی طراحی شده‌اند. اما دو ماده اصلی که افراد را بیشتر نگران می‌کند، کلر (chlorine) و فلوراید (fluoride) است. آیا دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس می‌تواند کلر را از آب آشامیدنی حذف کند؟

کلر چگونه وارد آب آشامیدنی می‌شود؟

گندزدایی آب بوسیله کلر یا اصطلاحا کلرزنی آب، فرآیندی لازم الاجرا در تصفیه آب و آخرین اقدام جهت نابودي عوامل بیماري‌زا است تا بدینوسیله از شیوع بیماری‌هاي قابل انتقال از طریق آب جلوگیري شود. کلر (chlorine) و کلرامین (chloramines) دو ماده اصلی ضدعفونی کننده هستند که در شبکه‌های توزیع آب آشامیدنی استفاده می‌شوند. کمتر پیش می‌آید از مواد ضدعفونی کننده دیگری مانند دی‌اکسید کلر استفاده شود. در برخی از شبکه‌های توزیع آب، در فصول مختلف سال به تناوب از کلر و کلرامین استفاده می‌کنند.

کلر موجود در آب آشامیدنی مضر است

آیا کلر موجود در آب آشامیدنی خطرناک است؟

ضدعفونی کردن آب به روش کلرزنی، به تشکیل گروهی از مواد شیمیایی به نام تری‌هالومتان‌ها (THMs) منجر می‌شود که برای سلامتی انسان مضر هستند. تری‌هالومتان‌ها بر اثر واکنش کلر موجود در آب با مواد آلی طبیعی (بقایای پوشش گیاهی) تشکیل می‌شوند. این اتفاق بیشتر در آب‌های آشامیدنی که از منابع آب سطحی مانند دریاچه‌ها و رودخانه‌ها تامین می‌شوند، رخ می‌دهد. زمانی که افراد تری‌هالومتان‌ها را در سطوح بالا و طی سالیان متمادی دریافت می‌کنند، خطر ابتلا به سرطان مثانه در آنها افزایش می‌یابد. سایر عوارضی که ممکن است با تری‌هالومتان‌ها مرتبط باشد، سرطان رکتوم و روده بزرگ و همچنین اثرات نامطلوب بر رشد جنین در دوران بارداری است.

حداکثر مقدار مجاز کلر

حداکثر مقدار مجاز یا ”حداکثر سطح آلاینده“ (maximum contaminant level) کلر محلول در آب آشامیدنی، 4 mg/L یا 4 ppm است. مصرف این مقدار کلر عوارض خطرناکی برای انسان در پی ندارد. اما مقدار کلر محلول در آب شهری معمولاً خیلی بیشتر از این مقدار است. احتمالا به این دلیل که مقامات بهداشتی بر این باورند که فواید کلر در گندزدایی آب بیشتر از مضرات آن است.

حداکثر مقدار مجاز کلر

راه‌های حذف کلر از آب آشامیدنی

دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس یک راه حل مقرون به صرفه برای تامین آب آشامیدنی عاری از هر گونه آلاینده از جمله کلر است. کلر محلول در آب آشامیدنی جذب فیلتر کربن دستگاه تصفیه آب می‌شود. تقطیر راه دیگری برای حذف کلر از آب آشامیدنی است. اما خروجی کم و مصرف بالای انرژی دستگاه تقطیر باعث شده تا کمتر مورد استفاده قرار گیرد. جوشاندن آب به مدت 15 دقیقه راه‌حل دیگری برای خروج کلر از آب لوله‌کشی است. در ضمن از آنجا که گاز کلر سبک تر از هوا است، چنانچه مقداری آب را در ظرفی ریخته و کنار بگذارید، کلر موجود در آن بدون نیاز به جوشاندن، تبخیر می‌شود. البته این پروسه وقت‌گیر و زمان‌بر است و حدود 24 ساعت زمان لازم است تا بخش عمده‌ای از کلر محلول در آب تبخیر شود.

آیا دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس کلر را حذف می کند؟

برای حذف کلر محلول در آب، دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس یک انتخاب عالی است. البته فیلتر ممبران قادر به حذف کلر محلول در آب نیست لکن همه دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس دارای جزء دیگری هستند که بخش عمده‌ای از کلر موجود در آب را حذف می‌کند (تا 95% و حتی بیشتر). این کار معمولا در مراحل دوم و سوم تصفیه و به کمک فیلتر کربن فعال انجام می‌شود.

مراحل تصفیه آب در دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس معمولا دارای پنج مرحله هستند:

  • فیلتر رسوب‌گیر در مرحله اول
  • فیلتر کربن فعال در مراحل دوم و سوم
  • فیلتر ممبران اسمز معکوس در مرحله چهارم
  • فیلتر کربن فعال در مرحله پنجم

این مراحل برای حذف انواع مختلف آلاینده‌ها از آب آشامیدنی طراحی شده‌اند. کلر (ماده ضدعفونی کننده آب) توسط فیلترهای کربن فعال در مراحل دوم و سوم حذف می‌شود. شما می‌توانید سرویس و تعمیر دستگاه تصفیه آب خود را به ما بسپارید و از خدمات تکنسین‌های فروشگاه آنلاین دیجی تصفیه بهره‌مند شوید.

تاثیر کلر بر فیلتر ممبران اسمز معکوس

همانطور که قبلا اشاره شد، فیلتر ممبران اسمز معکوس قادر به حذف کلر محلول در آب نیست. در واقع، کلر به فیلتر ممبران آسیب می‌رساند. به همین دلیل تمام دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس، حداقل یک مرحله پیش-فیلتر برای خلاص شدن از شر کلر محلول در آب دارند.

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *