آیا دستگاه تصفیه آب، نیترات را حذف می‌کند؟

featured image water filter.jpeg min

یکی از مضرترین مواد موجود در آب آشامیدنی، نیترات (nitrate) و نیتریت (nitrite) است. به همین دلیل سوال بیشتر خریداران دستگاه تصفیه آب خانگی این است که آیا دستگاه تصفیه آب خانگی قادر به حذف نیترات محلول در آب هست یا خیر؟ وجود نیترات در آب آشامیدنی می‌تواند نشانه‌ای از وجود سایر آلاینده‌ها باشد. برخی از آلاینده‌ها مانند آفت‌کش‌ها مضرتر از نیترات هستند. بنابراین اگر نیترات را در منبع آب خود کشف کردید، نگران وجود سایر آلاینده‌ها هم باشید.

منشاهای آلودگی آب به نیترات

امروزه مصرف بی رویه کودهای شیمیایی (NH4NO3) باعث آلوده شدن محصولات کشاورزی و منابع آبهای زیرزمینی و آشامیدنی به نیترات (NO3) شده است. علاوه بر این منابع دیگری نیز برای آلودگی آب به نیترات وجود دارند که برخی از آنهاعبارتند از:

  • فاضلاب‌های انسانی که به روش غیربهداشتی دفع شده‌اند؛
  • پسماند کارخانه‌های کاغذسازی؛
  • پسماند کارخانه های مهمات‌سازی؛
  • دود ناشی از سوزاندن سوخت‌های فسیلی و بازگشت آنها به زمین به صورت باران‌های اسیدی.

 

mineral filter of water purifier 4 min

 

چگونه نیترات را از آب حذف کنیم؟

هنگامی که یک منبع آب با نیترات آلوده می‌شود، پیدا کردن جایگزین برای آن هزینه بر خواهد بود. به عنوان یک راه‌حل می‌توان از بطری‌های آب آشامیدنی (یا به اصطلاح آب معدنی) استفاده کرد. راه‌حل دیگر استفاده از واحدهای تبادل یونی، اسمز معکوس و تقطیر است که خوشبختانه همگی آنها می‌توانند نیترات موجود در آب آشامیدنی را تا حد زیادی حذف کنند.

اشتباه رایج درباره نیترات آب

جوشاندن آب، نیترات آنرا حذف نمی‌کند بلکه با تبخیر آب، غلظت نیترات افزایش هم پیدا می‌کند.

استفاده از دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس نسبت به دو راه‌حل دیگر یعنی دستگاه تبادل یونی و دستگاه تقطیر، راه‌حل مناسب‌تری برای حذف نیترات است. غشاء نیمه‌تراوای فیلتر اسمز معکوس مانند یک غربال عمل می‌کند و به یون‌های نیترات اجازه عبور نمی‌دهد. برآوردها نشان می‌دهد که در این روش حدود 83 % تا 92 % از نیترات آب حذف می‌شود. با توجه به اینکه مقدار کم نیترات برای سلامتی انسان نه تنها مضر نیست بلکه مفید هم هست، نگران نیترات عبور کرده از فیلتر ممبران اسمز معکوس نباشید.

 

How Long Will a 1 1 min

 

یادآور می‌شود حذف نیترات آب صرفا از طریق دستگاه‌های اسمز معکوس، تبادل یون و تقطیر امکان‌پذیر است و سایر روش‌هایی که به عنوان راه‌های حذف نیترات به شما پیشنهاد می‌شوند، عملا بی‌فایده هستند. دستگاه‌های تصفیه آب مسافرتی، رو سینکی و آنهایی که به روشی غیر از اسمز معکوس کار می‌کنند، برای تصفیه آب آلوده به نیترات کارایی ندارند.

در حالی که دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس بخش زیادی از نیترات آب را حذف می‌کند، اما معایبی نیز دارد. گران بودن، کند بودن فرایند تصفیه آن و هدر رفت آب (بین 75% تا 90 %) از معایب آن است.

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *