آشنایی با انواع شیر برداشت دستگاه تصفیه آب

شیر برداشت

تمامی دستگاه های تصفیه آب یک شیر به نام شیر برداشت دارند که روی سینک آشپزخانه نصب می شوند و قطعاً تا به حال چند نوع از این شیر برداشت ها را دیده اید. این شیر های برداشت نقش مهمی را در زیبایی آشپزخانه شما ایفا می کنند و می توانید با انتخاب درست آن به زیبایی خانه خود اضافه کنید.

در این مقاله از مجموعه مقالات تصفیه آب به بررسی انواع شیر های برداشت و بررسی کیفیت هر نوع می پردازیم. شیرهای برداشت دستگاه تصفیه آب از لحاظ عملکرد، یکسان هستند؛ با این وجود، طرح ظاهری و شکل آن ها ممکن است، متفاوت باشد که می توانید از بین طرح های گوناگونی که شرکت دیجی تصفیه ارائه می دهد، مدل مناسب برای آشپزخانه خود را انتخاب کنید.

آشنایی با انواع شیر برداشت دستگاه تصفیه آب

شیرهای برداشت دستگاه تصفیه آب، می توانند به عنوان یک شیر آب ثانویه در آشپزخانه یا محل کار شما، برای حداکثر کارایی استفاده شوند. شیرهای برداشت دستگاه تصفیه آب از لحاظ نوع فلکه، دارای چند نوع رایج است و در همگی آنها فلکه گردش 90 درجه ای دارد و تنها با یک چهارم دور چرخش، شیر برداشت باز یا بسته می شود.

این نوع عملکرد نیز در تمام انواع شیر برداشت صادق است و ربطی به نوع فلکه مورد استفاده ندارد. دستگاه های تصفیه آب خانگی عمدتاً شیر برداشت هایی در سه طرح زیر دارند.

 • شیر برداشت با دسته اهرمی
 • شیر برداشت با دسته ستاره ای
 • شیر برداشت با دسته اشکی

شیر برداشت از لحاظ نوع لوله خروجی آب، دارای دو طرح رایج است.

 • لوله خم
 • لوله عصایی ( گردن قویی )

شیرهای برداشت دارای دو بخش کلی هستند. یکی بخش زیر سینک که نقش هدایت آب را بر عهده دارد و بخش دیگر روی سینک هست که در معرض دید قرار دارد و نقش ارائه آب را بر عهده دارد.

آشنایی با انواع شیر برداشت دستگاه تصفیه آب

مشخصات فنی شیر برداشت

در بخش اول که همان زیر سینک است، یک لوله با ضخامت حدودی 12 میلی متر قرار دارد و دارای رزوه است. بخش اصلی آن ارتفاعش است که باید در حدود 3 سانتی متر یا بیشتر باشد و در صورت کمتر بودن ارتفاع ممکن است با مشکلاتی هنگام نصب رو به رو شوید.

برای نصب شیر برداشت روی سینک به دلیل ضخامت کم آن طول لوله پایینی مهم نیست اما اگر می خواهید آن را روی کابینت نصب کنید باید ارتفاع لوله را جوری در نظر بگیرید که از زیر کابینت حداقل 2 سانتی متر پایین تر قرار بگیرد تا لوله از صفحه کابینت عبور کرده، و در زیر کابینت امکان نصب واشر، مهره فلزی و اتصال شلنگ وجود داشته باشد.

در بخش بالای سینک نیز چهار فاکتور مهم وجود دارد.

 • ارتفاع کل لوله
 • فاصله دهانه برداشت لوله با سینک
 • زاویه خروج آب
 • قطر دهانه خروجی

ارتفاع کل لوله

ارتفاع کل لوله اهمیت زیادی ندارد و تنها جنبه زیبایی دارد. فقط دقّت داشته باشید که این ارتفاع، فضایی است که باید بالای سینک وجود داشته باشد تا بتوانید از آن استفاده کنید. در بعضی از انواع شیر ها، ارتفاع لوله اصلی را خیلی بلند در نظر می گیرند، در حالی که فاصله دهانه خروج آب کم است. بنابراین ارتفاع کل، می تواند برای شما فریبنده باشد.

فاصله دهانه برداشت لوله با سینک

مهم ترین نکته در انتخاب شیر برداشت مناسب این است که دهانه برداشت، چه فاصله ای با سطح سینک دارد. توجّه داشته باشید که فاصله استاندارد حدود 20 سانتی متر است که به شما اجازه تحرک بین فضای زیرین شیر را می دهد.

زاویه خروج آب

هرچه زاویه بخش انتهایی شیر برداشت بیشتر باشد، کار کردن با آن نیز راحت تر است. در مواردی که لوله خروجی زاویه قائم به صفحه دارد، ظرف زیر لوله قرار می گیرد البته ممکن است به علت ارتفاع زیاد ظرف، محدودیت هایی ایجاد شود.

قطر دهانه خروجی

حجم آبی که از شیر برداشت تصفیه آب خارج می شود، فقط به مخزن ذخیره آب دستگاه و فشار داخل آن بستگی دارد. حال هرچه قدر قطر لوله خروجی کمتر باشد فشار آب خروجی نیز بیشتر است ولی این قطر تاثیری روی حجم آب خروجی ندارد.

آشنایی با انواع شیر برداشت دستگاه تصفیه آب

اهمیت نوع مغزی شیر خروجی دستگاه تصفیه آب

نکته مهم دیگر در انتخاب شیر برداشت مناسب این هست که آیا مغزی آن، قابلیت تعویض دارد؟ در برخی موارد مغزی شیر برداشت، قابلیت تعویض ندارد و اگر شیر خراب شده و دچار چکه و نشتی آب شود، باید کل شیر را تعویض کرد. حال اگر قابلیت تعویض داشته باشد دیگر نیاز به تعویض کل قطعات نیست.

اگر در حال حاضر شیر برداشت شما چکه می کند و یا نشتی دارد تکنسین های ما می توانند شیر برداشت شما را تعمیر و در صورت نیاز تعویض کنند. همچنین می توانید از بین محصولات ما اقدام به تهیه شیر برداشت مناسب خود کنید.

مدیر سایت
دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
 • علی ۱۴ تیر ۱۴۰۲ / ۱۰:۴۴ ب٫ظ

  شیر برداشت با کیفیت و شیک بخوام از کجا می تونم تهیه کنم؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *