دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس فلوراید را حذف می کند؟

Flouride Water 1126736201 770x533 1 min

در حال حاضر دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس از اقبال خوبی در بین خریداران سیستم‌های تصفیه آب برخوردار است. آنها قادر به حذف 99٪ از آلاینده‌های موجود در آب از جمله فلزات سنگین، نمک‌ها و مواد شیمیایی هستند. اما دو ماده‌ای که افراد به دنبال حذف آنها از آب آشامیدنی خود هستند، کلر (chlorine) و فلوراید (fluoride) است. آیا دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس می‌تواند فلوراید را از آب آشامیدنی حذف کند؟

منشاء فلوراید موجود در آب

فلوراید (fluoride) یک آنیون غیرآلی و تک اتمی از عنصر فلوئور (fluorine) با فرمول شیمیایی ‾F است که نمک‌های آن معمولاً سفید یا بی‌رنگ هستند. نمک‌های فلوراید طعم تلخ خاصی دارند و بی‌بو هستند. تقریباً تمامی منابع آب حاوی مقداری فلوراید هستند، اما این مقدار معمولاً برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها کافی نیست. بنابراین به عنوان یک اقدام در جهت ارتقای بهداشت عمومی، سدیم فلوراید (NaF) برای کاهش احتمال پوسیدگی دندان‌ها به آب آشامیدنی اضافه می‌شود.

The Benefits of Fluoride in Drinking Water Rockland County Dentist min min

آیا فلوراید موجود در آب آشامیدنی مضر است؟

مقدار توصیه شده فلوراید محلول در آب برای پیشگیری از پوسیدگی دندان 0.7 mg/L است. غلظت بیش از حد مجاز فلوراید در آب آشامیدنی باعث بروز عوارض جسمی متعددی در انسان از جمله فلورسیس دندان (dental fluorosis) و فلورسیس استخوانی (skeletal fluorosis) می‌گردد. این عارضه، دندان‌ها و استخوان‌ها را شکننده و انعطاف ناپذیر می‌کند. مصرف بیش از حد فلوراید به غدد پاراتیروئیدی آسیب می‌زند. همچنین برخی مطالعات ارتباطی را بین ضریب هوشی پایین و مصرف بیش از حد این ماده معدنی گزارش کرده‌اند.

حداکثر مقدار مجاز فلوراید

حداکثر مقدار مجاز یا ”حداکثر سطح آلاینده“ (maximum contaminant level) فلوراید در آب آشامیدنی 4 mg/L است. مصرف این مقدار فلوراید عوارض خطرناکی برای انسان در پی ندارد.

روش‌های حذف فلوراید از آب آشامیدنی

روش‌های رایج برای حذف فلوراید از آب آشامیدنی به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

 • بارش یا ته نشین شدن (precipitation)
  فرآیند بارش شامل افزودن مواد شیمیایی و تشکیل رسوبات فلوراید می‌شود. در این میان می‌توان به بارش نمک کلسیم و نمک آلومینیوم اشاره کرد. در این روش مقداری لجن تولید می‌شود.
 • جذب و تبادل یونی (adsorption)
  فرآیند جذب شامل عبور آب از یک بستر تماس است که در آن فلوراید از طریق تبادل یونی یا واکنش شیمیایی، جذب بستر جامد می‌شود. جاذب‌های مورد استفاده برای حذف فلوراید شامل آلومینای فعال، کربن، زغال حیوانی و رزین‌های مصنوعی می‌شود.
 • اسمز معکوس (reverse osmosis)
  اسمز معکوس یک فرآیند جداسازی غشایی است که می‌تواند فلوراید را از آب آشامیدنی حذف کند.
 • تقطیر.(distillation)
  از واحدهای تقطیر نیز می‌توان برای حذف فلوراید از آب آشامیدنی استفاده کرد.

در ضمن جوشاندن آب به مدت حداقل 1 دقیقه به حذف مقداری از فلوراید محلول در آن کمک می‌کند.

ca water 101819getty lead min

آیا دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس فلوراید را حذف می کند؟

برای حذف فلوراید از آب آشامیدنی، دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس یک انتخاب عالی است. فیلتر ممبران بسته به نوع و کیفیت آن می‌تواند بین 85% تا 95٪ فلوراید محلول در آب را حذف کند. دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس حداقل دارای پنج مرحله است که عبارتند از:

 • پیش-فیلتر رسوبات در مرحله اول
 • پیش-فیلتر(های) کربن در مراحل دوم و سوم
 • فیلتر ممبران اسمز معکوس در مرحله چهارم
 • پس-فیلتر کربن در مرحله پنجم

این مراحل برای حذف انواع مختلف آلودگی از آب آشامیدنی طراحی شده‌اند. فلوراید توسط فیلتر ممبران اسمز معکوس در مرحله چهارم حذف می‌شود. شما می‌توانید سرویس و تعمیر دستگاه تصفیه آب خود را به ما بسپارید و از خدمات تکنسین‌های فروشگاه آنلاین دیجی تصفیه بهره‌مند شوید.

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *