روش های تست نیترات موجود در آب

12243 min

نیترات (NO3) محلول در آب بی رنگ، بی بو و فاقد طعم است و تشخیص آن تنها به کمک فرایندهای شیمیایی امکانپذیر است. تست نیترات یک آزمایش شیمیایی برای تعیین وجود یون نیترات (NO3-) در آب است. همچنین نیترات را می‌توان با کاهش آن به یون نیتریت (NO2-)، فعال و با استفاده از تست نیتریت مقدار آنرا تشخیص داد. تست نیترات در مقایسه با تست سایر آنیون‌ها دشوارتر است، زیرا تقریباً همه نمک‌های نیترات (nitrate salt) در آب محلول هستند و رسوب نمی‌کنند. نمک‌های نیترات اکسید کننده‌های بسیار قوی و برای بدن مضر هستند.

تست نیترات سالیفرت (Salifert nitrate test)

دامنه اندازه‌گیری نیترات (NO3) در این تست از مقادیر خیلی کم (2/0 ppm) تا مقادیر خیلی زیاد (100 ppm) متغیر می‌باشد. به همین دلیل این تست در دو دامنه ارائه می‌شود:

  • دامنه کم : 2/0 ppm تا 10 ppm
  • دامنه متوسط : 2 ppm تا 100 ppm

بد نیست بدانید معیار ppm مخفف parts per million به معنی ”قسمت در میلیون“ است. درصد را می‌توان بر حسب ppm بیان کرد. برای این کار عدد درصد را در 10000 ضرب می‌کنیم. به طور مثال 1 % معادل 10000 ppm است.

مراحل انجام تست نیترات سالیفرت

  1. یک میلی لیتر از آب را درون ظرف آزمایش بریزید.
  2. چهار قطره از محتویات (محلول) ظرف NO3-1 را به آن اضافه کنید.
  3. یک پیمانه از محتویات (پودر) ظرف NO3-2 را به آن اضافه کنید.
  4. ظرف آزمایش را 30 ثانیه به آرامی تکان دهید.
  5. 3 دقیقه صبر کنید.
  6. نتایج را برای دو دامنه کم و متوسط مقایسه کنید.
  7. بعد از استفاده ظرف آزمایش را تمیز و خشک کنید.

دامنه متوسط: ظرف آزمایش را بر روی قسمت سفید رنگ جدول رنگ‌ها قرار دهید و از بالا به ظرف آزمایش نگاه کنید. رنگ محلول داخل ظرف را با جدول رنگ‌ها مقایسه کنید. از نور مناسب روز جهت مقایسه استفاده کنید. اگر مقدار نیترات کمتر از 10ppm  بود بهتر است از روش دامنه کم جهت تعیین مقدار آن استفاده کنید.

دامنه کم: جهت مقایسه رنگ‌ها در روش دامنه کم باید از بغل به ظرف آزمایش نگاه کنید و رنگ محلول داخل ظرف را با جدول رنگ‌ها مقایسه کنید. مقدار عدد رنگ خوانده شده را بر 10 تقسیم کنید تا مقدار نیترات به دست آید.

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *