فشار psi و نقش آن در دستگاه تصفیه آب

remove chlorine from water with reverse osmosis system 750x550 min

در این مقاله از مقالات دیجی تصفیه به توضیح فشار psi می پردازیم. عبارت psi مخفف پوند بر اینچ مربع (pounds per square inch) و واحد اندازه‌گیری فشار است. یک psi معادل فشاری است که یک پوند نیروی عمود بر سطح، بر سطحی به مساحت یک اینچ مربع وارد می‌کند. از این واحد معمولا در اندازه‌گیری‌های غیردقیق و غیرحرفه‌ای همچون اندازه‌گیری فشار باد تایر اتومبیل استفاده می‌شود. در اندازه‌گیری‌های دقیق و حرفه‌ای از دو واحد psia و psig استفاده می‌شود که دو بیان دقیق و متفاوت از psi هستند. در ادامه به بیان توضیح مختصری راجع به هر یک خواهیم پرداخت.

واحد پوند بر اینچ مربع مطلق

عبارت psia مخفف پوند بر اینچ مربع مطلق (pounds per square inch absolute) است. کلمه مطلق اشاره به آن دارد که فشار نسبت به فشار در خلاء مطلق یعنی صفر اندازه‌گیری شده است. واحد psia بیشتر در مهندسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

واحد پوند بر اینچ مربع گیج

عبارت psig مخفف پوند بر اینچ مربع گیج (pounds per square inch gauge) است. کلمه گیج اشاره به آن دارد که فشار نسبت به فشار جو اندازه‌گیری شده است. فشار psig همان فشاری است که گیج‌های فشار نشان می‌دهند.

مقایسه psia و psig

با توجه به توضیحات بالا مشخص می‌شود که psia و psig دو بيان متفاوت از یک مفهوم به نام psi هستند. برای درک بهتر تفاوت دو واحد psia و psig خوب است بدانید فشار جو در سطح دریا برابر 7/14 psia و صفر psig است. همچنین فشار در خلاء برابر صفر psia و 7/14- psig است.

محاسبه مقدار فشار بر حسب psia از مقدار فشار یر حسب psig

برای محاسبه مقدار فشار بر حسب psia از مقدار فشار بر حسب psig، باید مقدار فشار جو را به آن اضافه کرد. لازم به ذکر است که در سطح دریا، فشار جو برابر با 7/14 psi است. به عنوان مثال چنانچه فشار یک مایع در سطح دریا برابر 100 psig باشد، این مقدار معادل 7/114 psia است. در ارتفاع بالاتر از سطح دریا، فشار جو کمتر از 7/14 psi است.

مقادیری از فشار که در دستگاه تصفیه آب خانگی حائز اهمیت هستند

  • حداقل و حداکثر فشار آبی که دستگاه‌های تصفیه آب خانگی به آن نیاز دارند، به ترتیب 40 و 90 psi است. لکن فشار ایده‌آل برای راه اندازی دستگاه تصفیه آب خانگی 60 psi است. فشار کمتر از 40 psi ناکافی بوده و لازم است که از یک پمپ تقویت فشار استفاده کرد.
  • حداقل فشار لازم برای برقرار بودن اتصال الکتریکی در سوئیچ فشار پایین -لو پرشر- که به آن ”فشار حرکت“ گفته می‌شود، یک bar یا 5/14 psi است. زمانی که فشار کمتر از این مقدار شود، سوئیچ فشار پایین -لو پرشر- اتصال الکتریکی را قطع و پمپ تقویت فشار را خاموش خواهد کرد.
  • حداکثر فشار مجاز برای برقرار بودن اتصال الکتریکی در سوئیچ فشار بالا -های پرشر- که به آن ”فشار حرکت“ گفته می‌شود، 5/2 bar یا 36 psi است. زمانی که فشار بیشتر از این مقدار شود، سوئیچ فشار بالا -های پرشر- اتصال الکتریکی را قطع و پمپ تقویت فشار را خاموش خواهد کرد.
  • فشار ایده‌آل برای مخزن ذخیره دستگاه تصفیه آب خانگی، 8 psi است. اگر فشار مخزن ذخیره بیش از این مقدار باشد، ظرفیت آن برای نگهداری آب تصفیه شده کاهش می‌یابد. چنانچه فشار مخزن ذخیره خیلی بالا باشد این احتمال وجود دارد که هیچ آبی وارد آن نشود. از سوی دیگر اگر فشار مخزن ذخیره کمتر از 8 psi باشد، فشار آب شیر برداشت دستگاه تصفیه آب خانگی کاهش یافته و آب داخل مخزن کاملا تخلیه نمی‌شود. برای تنظیم فشار مخزن ذخیره می‌توانید از پمپ باد دوچرخه استفاده کنید اما مطمئن شوید که قبلا تمام آب مخزن را تخلیه کرده باشید. توجه داشته باشید که مخازن تحت فشار با گذشت زمان فرسوده می شوند و کارایی خود را از دست می‌دهند. اگر برای تنظیم فشار مخزن ذخیره آب دستگاه خود نیاز به افراد ماهر دارید به صفحه خدمات تعمیر و سرویس دستگاه تصفیه آب ما مراجعه کنید.
مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *