علائم و نشانه های کم آبی در بدن

کم آبی در بدن

کم آبی زمانی رخ می دهد که بدن بیش از مقداری که مایعات دریافت می کند از دست می دهد. کم آبی در بدن می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله تعریق زیاد، اسهال و ننوشیدن مایعات کافی باشد. کم آبی بدن می تواند خفیف، متوسط ​​یا شدید باشد و در صورت عدم درمان می تواند عواقب جدی تری را به همراه داشته باشد. در این مقاله از مجموعه مقالات دیجی تصفیه به علائم و نشانه های کم آبی بدن می پردازیم.

تشنگی

یکی از اولین نشانه های کم آبی تشنگی است. هنگامی که بدن مایعات خود را از دست می دهد، سیگنال هایی را برای افزایش مصرف آب به مغز ارسال می کند. تشنگی راهی است که بدن به شما می گوید به مایعات بیشتری نیاز دارد. اگر تشنه هستید، نوشیدن آب یا مایعات دیگر برای جلوگیری از کم آبی ضروری است.

خشکی دهان و گلو

کم آبی همچنین می تواند باعث خشکی دهان و گلو شود. هنگامی که بدن کم آب می شود، بزاق کمتری تولید می کند که می تواند منجر به خشکی در دهان و گلو شود. این می تواند بلع، صحبت کردن یا حتی نفس کشیدن را دشوار کند. اگر خشکی دهان و گلو را تجربه می کنید، نوشیدن مایعات برای کمک به مرطوب شدن دهان و گلو مهم است.

سردرد

کم آبی بدن نیز می تواند باعث سردرد شود. هنگامی که بدن کم آب می شود، مغز منقبض شده و از جمجمه دور می شود که می تواند باعث درد و ناراحتی در ناحیه سر شود. سردردهای ناشی از کم آبی اغلب با علائم دیگری مانند سرگیجه، خستگی و حالت تهوع نیز همراه است.

خستگی و ضعف

کم آبی بدن می تواند باعث خستگی و ضعف شود. هنگامی که بدن کم آب می شود، برای حفظ عملکرد طبیعی باید سخت تر کار کند. این می تواند باعث خستگی و ضعف شود، زیرا بدن تلاش می کند انرژی را ذخیره کند. اگر احساس خستگی یا ضعف می کنید، نوشیدن مایعات برای کمک به تامین مایعات بدن بسیار مهم است.

سرگیجه و سبکی سر

کم آبی بدن می تواند باعث سرگیجه و سبکی سر شود. هنگامی که بدن کم آب می شود، می تواند باعث افت فشار خون شود که باعث سرگیجه و سبکی سر می شود. کم آبی بدن می تواند به ویژه در صورت ایستادن یا راه رفتن خطرناک باشد، زیرا می تواند خطر سقوط و آسیب را افزایش دهد.

ادرار تیره

کم آبی نیز می تواند باعث تیره شدن ادرار شود. هنگامی که بدن کم آب می شود، ادرار کمتری تولید می کند که باعث غلیظ تر شدن ادرار و تیره شدن رنگ آن شود. ادرار تیره نشانه این است که بدن مایعات کافی دریافت نمی کند. توجه کنید که نوشیدن مایعات برای کمک به دفع سموم و مواد زائد از بدن ضروری است.

پوست خشک

کم آبی می تواند باعث خشکی پوست شود. هنگامی که بدن کم آب می شود، عرق کمتری تولید می کند که می تواند منجر به خشکی و پوسته پوسته شدن پوست شود. این مورد همچنین پوست را مستعد چین و چروک و سایر علائم پیری می کند. اگر پوست خشکی دارید، نوشیدن مایعات برای کمک به آبرسانی پوست از درون به بیرون ضروری است.

گرفتگی عضلات

کم آبی می تواند باعث گرفتگی عضلات شود. هنگامی که بدن کم آب می شود، می تواند باعث عدم تعادل در الکترولیت ها شود که منجر به گرفتگی و اسپاسم عضلانی می شود. این مورد به ویژه در طول ورزش خطرناک است، زیرا می تواند خطر آسیب دیدگی و آسیب عضلانی را افزایش دهد.

ضربان قلب تند

کم آبی بدن می تواند باعث ضربان قلب سریع شود. هنگامی که بدن کم آب می شود، باعث کاهش حجم خون شده و می تواند باعث شود قلب برای پمپاژ خون در سراسر بدن سخت تر کار کند. این مورد می تواند باعث ضربان قلب سریع شود که در صورت عدم درمان می تواند خطرناک باشد.

سردرگمی و تحریک پذیری

کم آبی بدن نیز می تواند باعث سردرگمی و تحریک پذیری شود. هنگامی که بدن کم آب می شود، باعث کاهش جریان خون به سمت مغز شده و می تواند منجر به سردرگمی و تحریک پذیری شود. این همچنین می تواند بر خلق و خو و عملکرد شناختی تأثیر بگذارد و تمرکز یا تصمیم گیری را دشوار کند.

درجه‌بندی سختی آب (TDS)

در نتیجه، کم آبی بدن در صورت عدم درمان می تواند عواقب جدی به همراه داشته باشد. مهم است که علائم و نشانه های کم آبی بدن را بشناسید و اقداماتی را برای جلوگیری از بروز آن انجام دهید. نوشیدن منظم مایعات، به ویژه در هوای گرم یا هنگام ورزش، می تواند به جلوگیری از کم آبی بدن و حفظ عملکرد صحیح بدن کمک کند. حال اگر آب مصرفی شما آلوده باشد یا از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد، مصرف روزانه این آب می تواند به بدن شما آسیب های جدی وارد کند. زیرا در آب های تصفیه نشده بسته به مکان تامین آب، مقادیری از آلاینده های خطرناک مانند کلر، سرب، نیترات، نیتریت، فلزات سنگین و … وجود دارد. مصرف بیش از حد این مواد مشکلات جبران ناپذیری را برای شما به وجود می آورد.

برای دوری از این مشکلات به شما توصیه می کنیم از دستگاه های تصفیه آب دیجی تصفیه استفاده کنید، دستگاه های ما به همراه گارانتی و خدمات پس از فروش فوقالعاده عرضه می شوند زیرا رضایت شما برای ما مهمترین چیز دارد.

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *