مدار الکتریکی دستگاه تصفیه آب خانگی

مدار الکتریکی

دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس علاوه بر مدار آبی، مدار الکتریکی نیز دارند. وظیفه مدار الکتریکی، کنتزل جریان آب ورودی به دستگاه (شیربرقی) و روشن و خاموش کردن پمپ تقویت فشار است. این مدار الکتریکی از سه قطعه تشکیل شده که عبارتند از:

این سه قطعه به صورت سری در مدار الکتریکی قرار می‌گیرند. شیربرقی (solenoid valve) به صورت موازی با پمپ تقویت فشار وصل می‌شود.

چرا در دستگاه تصفیه آب از ولتاژ پایین استفاده می‌شود؟

دلیل استفاده از ولتاژ پایین در دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی، کاهش احتمال برق گرفتگی افراد است. به دلیل وجود آب در دستگاه تصفیه و قرار داشتن در کابینت آشپزخانه و احتمال خیس شدن آن، چنانچه از برق 220 ولت استفاده شود، احتمال برق گرفتگی افراد زیاد است. لاجرم تمامی قطعات برقی دستگاه تصفیه آب به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با جریان مستقیم 24 ولت کار کنند و از یک آداپتور برای تبدیل برق 220 ولت به 24 ولت استفاده می‌شود.

نحوه قرار گرفتن قطعات در مدار الکتریکی دستگاه تصفیه آب

قطعات برقی به دو حالت در مدار الکتریکی دستگاه تصفیه آب خانگی قرار می‌گیرند و برای هر حالت، ست سیم‌کشی (wire harness) مخصوص وجود دارد. اینکه از کدام نوع مدار الکتریکی و چه نوع ست سیم‌کشی استفاده کنیم، به چیدمان قطعات و فاصله آنها از یکدیگر بستگی دارد.

  • حالت اول: حالتی که سوییچ فشار بالا در مسیر سیم مثبت و سوییچ فشار پایین در مسیر سیم منفی (و یا بر عکس) قرار گرفته باشند. این حالت در شکل زیر نشان داده شده.

حالت اول

  • حالت دوم: حالتی که هر دو سوییچ در مسیر یک سیم (مثبت یا منفی) قرار گرفته باشند. این حالت در شکل زیر نشان داده شده.

حالت دوم

معرفی مختصر قطعات مدار الکتریکی دستگاه تصفیه آب خانگی

مدار الکتریکی از پنج قطعه تشکیل شده که در ادامه توضیح مختصری راجع به هر یک داده می‌شود.

آداپتور یا منبع تغذیه

آداپتور، جریان متناوب 220 ولت (ACV220) را به جریان مستقیم 24 ولت (DCV24) تبدیل می‌کند. قطعات برقی دستگاه تصفیه آب خانگی (سوئیچ فشار پایین، سوئیچ فشار بالا، پمپ تقویت فشار و شیر برقی) همگی با جریان مستقیم 24 ولت کار می‌کنند. جریان خروجی آداپتور بعد از عبور از سوئیچ فشار پایین (لو پرشر) و سوئیچ فشار بالا (های پرشر) وارد پمپ تقویت فشار و شیر برقی می‌شود. در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی از دو نوع آداپتور یا ”منبع تغذیه“ استفاده می‌شود:

  • ”منبع تغذیه خطی“ (LPS) که به آن ”ترانس“ هم گفته می‌شود.
  • ”منبع تغذیه سوئیچینگ ولتاز ثابت“ (CV SMPS) که به اختصار ”آداپتور سوئیچینگ“ نامیده می‌شود.

اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در رابطه با آداپتور یا منبع تغذیه بدست آورید پیشنهاد می کنید از مقاله زیر دیدن کنید.

معرفی منبع تغذیه یا آداپتور دستگاه تصفیه آب

سوییچ فشار پایین (لو پرشر)

سوئیچ فشار پایین برای محافظت از پمپ تقویت فشار دستگاه تصفیه آب خانگی در هنگام قطع شدن آب لوله کشی و یا افت فشار آب ورودی، تعبیه شده است. در چنین مواقعی سوئیچ فشار پایین با قطع کردن جریان برق، پمپ تقویت فشار را خاموش کرده و مانع از بدون آب کار کردن و آسیب رسیدن به آن می‌شود.

سوییچ فشار بالا (های پرشر)

سوئیچ فشار بالا مانع از افزایش بیش از حد فشار آب تصفیه شده، یعنی آب درون محفظه (housing) ممبران و بعد از آن می‌شود و به این ترتیب از پمپ تقویت فشار، محفظه ممبران و مخزن ذخیره آب دستگاه محافظت می‌کند. افزایش بیش از حد فشار آب ممکن است باعث ترکیدن محفظه ممبران و مخزن ذخیره آب گردد. با رسیدن فشار آب به حداکثر مجاز خود، سوئیچ فشار بالا شیربرقی و پمپ تقویت فشار را خاموش کرده و مانع از هدر رفت آب و استهلاک دستگاه می‌شود.

پمپ تقویت فشار

حداقل و حداکثر فشار آبی که فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب خانگی به آن نیاز دارد، به ترتیب 50 و 90 psi است. لکن فشار ایده‌آل برای فیلتر ممبران 70 psi است. فشار کمتر از 50 psi ناکافی بوده و لازم است که از یک پمپ تقویت فشار استفاده کرد. از آنجا که فشار آب لوله‌کشی منازل معمولا کمتر از 50 psi است، دستگاه‌های تصفیه آب غالباً دارای پمپ تقویت فشار هستند.

شیربرقی

شیربرقی دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس یک شیر الکترومکانیکی است که برای کنترل جریان آب ورودی استفاده می‌شود. شیربرقی تنها زمانی که پمپ تقویت فشار روشن است اجازه ورود آب را می‌دهد. هنگامی که پمپ تقویت فشار خاموش است، شیربرقی جریان آب را قطع و از هدر رفت آب جلوگیری می‌کند. بنابراین وظیفه اصلی شیربرقی در دستگاه تصفیه آب جلوگیری از هدر رفت آب است. می توانید از صفحه خدمات ما نیز دیدن کنید.

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *