علت صدای زیاد دستگاه تصفیه آب خانگی

علت صدای زیاد دستگاه تصفیه آب خانگی

دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس هنگام کار کردن صدای زیادی تولید نمی‌کند. البته از آنجا که دستگاه با پمپ برقی کار می‌کند، نباید انتظار داشت که کاملا بدون صدا باشد. دستگاه تصفیه آب هنگام کار کردن صدای خفیفی تولید می‌کند که مربوط به پمپ تقویت فشار آن است. این مقدار صدا طبیعی است هرچند که بعضی پمپ‌های بی‌کیفیت صدای زیادی تولید می‌کنند. از اینرو توصیه می‌شود هنگام خرید دستگاه تصفیه آب به کیفیت پمپ تقویت فشار آن توجه کنید.

چنانچه مخزن ذخیره دستگاه تصفیه آب پر باشد، با خالی کردن چند لیوان آب از شیر برداشت، دستگاه شروع به کار می‌کند. با باز کردن شیر برداشت آب، فشار آب داخل مخزن ذخیره کم می‌شود و سوییچ فشار بالا یا های پرشر اتصال الکتریکی را برقرار و پمپ تقویت فشار شروع به کار می‌کند. در این حالت صدای پمپ شنیده می‌شود که کاملا طبیعی است. این صدا هنگام بسته بودن شیر برداشت آب نیز می‌تواند شنیده شود به شرط آنکه مخزن ذخیره آب پر نباشد.

علاوه بر صدای پمپ تقویت فشار، ممکن است صداهای دیگری هم از دستگاه تصفیه آب شنیده شود که می‌تواند طبیعی (کم و قابل تحمل) و یا غیرطبیعی (زیاد و آزار دهنده) باشد.

صداهای طبیعی دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

صداهای طبیعی دستگاه تصفیه آب خانگی

منظور از صدای طبیعی، صدایی است که یک دستگاه تصفیه آب سالم که به درستی نصب شده، از خود تولید می‌کند. از آنجا که دستگاه‌های تصفیه آب داخل منازل نصب می‌شوند، طوری طراحی شده‌اند که صدای آنها تا حد امکان کم و قابل تحمل باشد. در ادامه به دو مورد از صداهایی که به طور معمول از دستگاه در حال کار شنیده می‌شود اشاره می‌کنیم.

 • صدای چکه کردن آب
  یکی از بزرگترین معایب دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس، هدر رفت آب در آنهاست. این دستگاه‌ها بین 4 تا 10 برابر آب تصفیه شده را روانه فاضلاب می‌کنند. این مقدار آب با فشار از کپسول پساب یا محدودکننده جریان خارج و به لوله فاضلاب می‌ریزد و باعث می‌شود صدای چکه کردن آب به گوش برسد که طبیعی است.
 • صدای شبیه به ناله ممتد
  اگر دستگاه به تازگی نصب شده باشد، هنگامی که مخزن ذخیره آب برای اولین بار در حال پر شدن است، احتمال دارد صدایی شبیه به ناله ممتد شنیده شود. این صدا در عرض چند دقیقه قطع می‌شود و در دفعات بعد شنیده نمی‌شود.

صداهای غیرطبیعی دستگاه تصفیه آب خانگی

منظور از صدای غیرطبیعی، صدای بلند و غیرقابل تحمل است. منشاء صداهای غیرطبیعی به نصب نادرست دستگاه تصفیه آب و یا خرابی و فرسودگی قطعات آن برمی‌گردد. اگر دستگاهی که به تازگی نصب شده صدای ناهنجار تولید می‌کند، به این معنی است که احتمالاً دستگاه به درستی نصب نشده است. در ادامه به سه مورد از اشتباهات رایج در نصب که باعث ایجاد صدای غیرطبیعی در دستگاه می‌شود، اشاره شده.

 • اگر هنگام کار کردن دستگاه تصفیه آب، صدای شرشر آب از لوله فاضلاب شنیده می‌شود، احتمالا لوله تخلیه پساب دستگاه به درستی وصل نشده است. در این حالت شما می‌توانید با چرخاندن و جا به جا کردن لوله تخلیه پساب دستگاه، صدا را کم کنید.
 • یک مورد دیگر از اشتباهات رایج در نصب، زمانی اتفاق می‌افتد که یک یا چند فیلتر از قلم افتاده و یا به شکل صحیح در جای خود قرار نگرفته باشند. هیچ فیلتر اضافه‌ای همراه دستگاه وجود ندارد. بنابراین در زمان نصب دستگاه یا تعویض فیلترها، کنترل کنید که هیچ فیلتری را از قلم نینداخته باشید.
 • یک مورد دیگر از اشتباهات رایج در نصب، هواگیری نکردن دستگاه است. اگر دستگاه شما صدای ناله یا زمزمه تولید می‌کند، به احتمال زیاد به دلیل هوایی است که در حین نصب، پشت زانوئی سوپاپ‌دار گیر افتاده است. در این حالت باید دستگاه را هواگیری کرد.

شما می‌توانید سرویس و تعمیر دستگاه تصفیه آب خود را به ما بسپارید و از خدمات تکنسین‌های فروشگاه آنلاین دیجی تصفیه بهره‌مند شوید.

علت صدای زیاد دستگاه تصفیه آب خانگی

علاوه بر اشتباهات نصب، دلایل دیگری هم برای صدای غیرطبیعی دستگاه تصفیه آب وجود که در ادامه به چند مورد از آنها اشاره شده است.

 • استفاده از پمپ بی‌کیفیت
  پمپ تقویت فشار بی‌کیفیت در مقایسه با پمپ تقویت فشار با کیفیت، صدای بیشتری تولید می‌کنند.
 • خرابی یا فرسودگی پمپ تقویت فشار
  خرابی یا فرسودگی پمپ می‌تواند باعث ایجاد صدای ناهنجار در دستگاه شود. یکی از دلایل خرابی پمپ، عدم تعویض به موقع فیلترهای دستگاه است. به همین دلیل یکی از شرایط گارانتی دستگاه تصفیه آب، تعویض به موقع فیلترهای آن است.
 • انتقال لرزش دستگاه به کابینت
  هنگام روشن بودن پمپ تقویت فشار، لرزش خفیفی در دستگاه ایجاد می‌شود که اگر به کابینت منتقل شود، صدای زیادی تولید می‌کند. استفاده از لرزه‌گیر لاستیکی زیر پایه دستگاه نقش مهمی در کاهش لرزش و صدای دستگاه دارد.
 • تماس شلنگ دستگاه با کابینت
  هنگامی که پمپ تقویت فشار روشن است، شلنگ دستگاه لرزش کمی دارد که چنانچه با بدنه کابینت تماس پیدا کند، باعث تولید صدا می‌شود. بهتر است هنگام نصب، شلنگ‌های دستگاه را در جای خود مهار کنید.
مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *