انواع رتبه‌بندی میکرونی فیلترهای تصفیه

mineral filter of water purifier 4 min

دانستن اینکه ”رتبه‌بندی میکرونی“ به چه معناست و چه تاثیری بر اثربخشی فیلتر دارد، در انتخاب فیلتر مناسب به شما کمک خواهد کرد. رتبه‌بندی میکرونی اصطلاحی است در حوزه میکروفیلتراسیون (MF) یا ”جداسازی میکرونی“. میکروفیلتراسیون (MF) معمولاً برای جداسازی جامد از مایع و به عنوان یک پیش تصفیه برای سایر فرآیندهای جداسازی مانند اسمز معکوس مورد استفاده قرار می‌گیرد. هرچند که به تنهایی نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد به طور مثال در فرایند تصفیه آب ورودی ساختمان.

رتبه‌بندی میکرونی فیلترها، اثربخشی فیلتر در حذف ذرات معلق تا اندازه مشخص شده را نشان می‌دهد. فیلترهای با رتبه‌بندی میکرونی کمتر، آلاینده‌های بیشتر و کوچکتری را حذف می‌کنند. رتبه‌بندی میکرونی فیلترها، به ترتیب از بزرگ به کوچک عبارت است از 100، 50، 25، 10، 5 و 1 میکرون.

انواع رتبه‌بندی میکرونی فیلترها

هنگام خرید فیلتر، به رتبه‌بندی میکرونی آن توجه کنید. تولیدکنندگان، رتبه‌بندی میکرونی فیلترها را به دو صورت مطلق و اسمی بیان می‌کنند که همین مطلب می‌تواند تا حدودی گیج‌کننده باشد. برای اینکه سر در گم نشوید، ”رتبه‌بندی میکرونی اسمی“ را به عنوان یک تخمین تقریبی و ”رتبه‌بندی میکرونی مطلق“ را به عنوان یک تضمین واقعی در نظر بگیرید. به عنوان مثال، اگر یک فیلتر دارای رتبه‌بندی میکرونی اسمی 10 باشد، حدود 80% ذرات بزرگتر از 10 میکرون را حذف می‌کند اما اگر دارای رتبه‌بندی میکرونی مطلق 10 باشد، 100% ذرات بزرگتر از 10 میکرون را حذف می‌کند. فیلترها آزمایش‌های گسترده‌ای را برای تأیید رتبه‌بندی میکرونی مطلق پشت سر می‌گذارند. به این ترتیب برای اینکه بدانیم یک فیلتر کدام نوع آلاینده‌ها را از آب حذف می‌کند، بهتر است به رتبه‌بندی میکرونی مطلق آن توجه کنیم.

آب تصفیه شده

میکرون چیست؟

میکرون یک واحد اندازه‌گیری و معادل 001/0 میلی‌متر است. یک میکرون ممکن است بسیار کوچک به نظر برسد، اما در مقایسه با اندازه برخی از ذرات موجود در آب، چندان هم کوچک نیست. به عنوان مثال، اندازه مولکول کلریدسدیم (نمک طعام) 0007/0 میکرون و قطر کریستال نمک بیش از 85 میکرون است. اندازه منافذ فیلتر‌های میکروفیلتراسیون (MF) معمولا بر حسب میکرون بیان می‌شود. توجه به رتبه‌بندی میکرونی فیلترها مهم است، چرا که می‌تواند دید خوبی در مورد چگونگی تصفیه آب عبوری از آنها به شما ارائه دهد.

رتبه‌بندی میکرونی فیلترهای تصفیه آب

رتبه‌بندی‌های میکرونی رایج برای فیلترهای مورد استفاده در فرآیند میکروفیلتراسیون (MF) عبارتند از 100، 50، 25، 10، 5 و 1 میکرون. فیلترهای با درجه 100 میکرون ذرات نسبتاً بزرگ مانند شن و ماسه و زنگار را حذف می‌کنند در حالی که فیلترهای با درجه 50 میکرون شن و ماسه، زنگار، گرد و غبار، مو و سایر آلاینده‌هایی که با چشم غیرمسلح دیده می‌شوند را حذف می‌کنند. فیلترهای با درجه 25 میکرون بسیاری از ذرات معلق را حذف می‌کنند و اگر می‌خواهید فیلتراسیون (جداسازی) خوبی را بدون صرف هزینه زیاد داشته باشید، گزینه خوبی هستند. فیلترهای با درجه 5 میکرون در از بین بردن ذرات ریزتر مانند رسوبات، خاک رس و حتی انواع خاصی از باکتری‌ها و کیست‌ها عالی عمل می‌کنند. فیلترهای با درجه 1 میکرون اکثر انواع آلودگی‌های ریز را حذف می‌کنند. فیلترهای با رتبه‌بندی میکرونی کمتر، زودتر مسدود می‌شوند.

لازم به ذکر است که رتبه‌بندی میکرونی همانگونه که از اسمش پیداست، تنها برای فیلترهای مورد استفاده در فرایند میکروفیلتراسیون (MF) به کار می‌رود و به طور مثال برای فیلتر ممبران اسمز معکوس (RO) کاربرد ندارد.

نکته کلیدی:

اگر از فیلتر با درجه میکرونی کم (منافذ بسیار کوچک) استفاده کنید، این احتمال وجود دارد خیلی زود منافذ آن مسدود شود. در این صورت دبی و فشار آب خروجی آن کم می‌شود.

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *