آیا آب ضدعفونی شده با اشعه فرابنفش (UV) خطرناک است؟

estakhr13 min

افراد دید خوبی نسبت به ”اشعه فرابنفش“ ندارند. می‌دانیم که قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای مدت زمان طولانی می‌تواند به پوست آسیب برساند. به این ترتیب، طبیعی است که برخی از افراد در مورد ضدعفونی کردن آب آشامیدنی با اشعه فرابنفش (UV)، شک و تردید داشته باشند. نگرانی آنها این است که دستگاه تصفیه آب UV واقعا خطرناک باشد و نوشیدن آب ضدعفونی شده با اشعه فرابنفش (UV) سلامت‌شان را تهدید کند.
دستگاه‌های تصفیه آب UV هیچ خطری برای سلامت انسان ندارد و مصرف آب ضدعفونی شده با اشعه فرابنفش (UV) برای انسان کاملاً ایمن است. در صورت استفاده مؤثر و صحیح از اشعه فرابنفش (UV)، 9999/99 % از عوامل بیماری زای موجود در آب از بین می‌رود. فقط باید مراقب باشید با چشم غیرمسلح به لامپ فرابنفش نگاه نکنید و پوست خود را در معرض آن قرار ندهید.

آیا دستگاه تصفیه آب UV مضر است؟

دستگاه تصفیه آب UV با قراردادن باکتری‌ها، ویروس‌ها و سایر عوامل بیماری زای موجود در آب در معرض نور UV-C، DNA میکروارگانیسم‌ها را غیرفعال می‌کند و به این ترتیب آنها دیگر قادر به تکثیر و ایجاد بیماری نیستند. تاکنون، هیچ مدرکی دال بر مضر بودن دستگاه تصفیه آب UV ارائه نشده.

دستگاه تصفیه آب UV با چه طول‌موجی کار می‌کند؟

دستگاه تصفیه آب UV با اشعه UV-C و طول‌موج 100 تا 280 نانومتر کار می‌کند. طول موج اشعه UV-A بین 315 تا 400 نانومتر است، در حالی که طول موج اشعه UV-C بین 100 تا 280 نانومتر است. طول موج اشعه UV-B بین 280 تا 315 نانومتر است.
مجددا یادآور می‌شود که نباید به لامپ اشعه فرابنفش نگاه کرد، چرا که به چشم غیرمسلح آسیب می‌رساند. هرچند که برای ایمنی بیشتر، لامپ اشعه فرابنفش (UV) دستگاه تصفیه آب درون یک محفظه قرار گرفته و دیده نمی‌شود. در این محفظه، آب از طریق قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش (UV)، ضدعفونی می‌شود.
bacteria in water 963x595 min

آیا آب ضدعفونی شده با اشعه فرابنفش (UV) خطرناک است؟

آب ضدعفونی شده به کمک اشعه فرابنفش (UV)، برای مصرف هیچ ضرری ندارد. در واقع، با توجه به اینکه اشعه فرابنفش (UV) میکروارگانیسم‌های بیماری‌زای موجود در آب را از بین می‌برد، آب ضدعفونی شده به کمک اشعه فرابنفش (UV)، بسیار سالم‌تر از آب معمولی است.

ضدعفونی کردن آب با اشعه فرابنفش (UV) بهتر است یا گندزدایی با کلر

برای ضدعفونی کردن آب علاوه بر اشعه فرابنفش (UV)، می‌توان از مواد شیمیایی نظیر کلر نیز استفاده کرد کما اینکه در اکثر شبکه‌های آبرسانی شهری این کار انجام می‌شود. اما ضدعفونی کردن آب با اشعه فرابنفش (UV)، موثرتر از روش کلرزنی به آب است چرا که تک‌یاخته‌هایی را که کلر قادر به حذف آنها نیست، از بین می‌برد. در ضمن کار کردن با دستگاه تصفیه آب UV نسبت به سر و کار داشتن با کلر بسیار ساده‌تر و ایمن‌تر است چرا که کلر ماده‌ای سمی و خطرناک است.

چه زمانی آب ضدعفونی شده با اشعه فرابنفش سالم نیست؟

آب ضدعفونی شده با اشعه فرابنفش تنها زمانی ناسالم است که فرآیند ضدعفونی به درستی انجام نشده باشد و همه میکروارگانیسم‌های موجود در آب از بین نرفته باشند. این وضعیت ربطی به خاصیت ضدعفونی کنندگی اشعه فرابنفش ندارد، بلکه به کیفیت آب و عملکرد دستگاه تصفیه آب مربوط است. هنگامی که دستگاه تصفیه آب UV در شرایط مطلوب باشد می‌تواند تا 9999/99 % از عوامل بیماری‌زای (pathogens) موجود در آب را از بین ببرد.
آب تصفیه شده
نکته کلیدی:
استفاده از دستگاه تصفیه آب UV در آب‌های کدر یا گل آلود توصیه نمی‌شود چرا که تاثیری ندارد. هنگامی که آب بیش از حد کدر باشد، اشعه فرابنفش نمی‌تواند به آن نفوذ کند و به میکروارگانیسم‌ها برسد. در چنین شرایطی باید از یک پیش فیلتراسیون استفاده کرد.

مزایای دستگاه تصفیه آب UV

  • قدرت بالای ضد‌عفونی در حدود 9/99 % به شرط آن که شرایط مناسب باشد.
  • در آنها از هیچ‌گونه ماده شیمیایی برای تصفیه آب استفاده نمی‌شود و مزه و بوی آب تغییر نمی‌کند.
  • مصرف انرژی لامپ فرابنفش بسیار پایین و در حد یک لامپ معمولی خانگی است.
  • هزینه تعمیر و نگهداری آن پایین است.
  • هیچ پسماندی تولید نمی‌کند و یکی از روش‌های ضدعفونی سازگار با محیط زیست است.

معایب دستگاه تصفیه آب UV

  • فقط عوامل بیماری‌زا (پاتوژنها) را می‌کشد و کاری با سایر آلاینده‌ها ندارد.
  • مزه و بوی آب را بهبود نمی‌بخشد.
  • عملکرد آن به میزان شفافیت آب بستگی دارد.
  • مشکل سختی آب را حل نمی‌کند.
  • گاهی اوقات آب را گرم می‌کند.

معایب لامپ فرابنفش باعث شده تا از آن به تنهایی استفاده نشود و به عنوان یک مرحله به دستگاه‌های تصفیه آب معمولی اضافه شود.

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *