سوئیچ فشار پایین ( لو پرشر ) چیست و چه کاربردی دارد؟

low tension switch 4 min

دستگاه‌های تصفیه آب لسمز معکوس علاوه بر مدار آبی، مدار الکتریکی نیز دارند. مدار الکتریکی جریان آب ورودی به دستگاه و پمپ تقویت فشار را کنترل می‌کند. این مدار الکتریکی از سه قطعه تشکیل شده که عبارتند از:

  • سوئیچ فشار پایین -لو پرشر- (low pressure switch)
  • سوئیچ فشار بالا -های پرشر- (high pressure switch)
  • پمپ تقویت فشار (booster pump)

این سه قطعه به صورت سری در مدار الکتریکی قرار می‌گیرند. سوئیچ فشار پایین -لو پرشر- برای محافظت از پمپ تقویت فشار دستگاه تصفیه آب خانگی در هنگام قطع شدن آب لوله کشی و یا افت فشار آب ورودی، تعبیه شده است. در چنین مواقعی سوئیچ فشار پایین -لو پرشر- با قطع کردن جریان برق، پمپ تقویت فشار را خاموش کرده و مانع از بدون آب کار کردن و آسیب رسیدن به آن می‌شود.

12 min

محل قرار گرفتن سوئیچ فشار پایین -لو پرشر- در مدار آب

سوئیچ فشار پایین -لو پرشر- در دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس بین شیر آب ورودی و پمپ تقویت فشار قرار می‌گیرد. محل دقیق سوئیچ فشار پایین -لو پرشر- قبل یا بعد از فیلتر مرحله اول است.

محل قرار گرفتن سوئیچ فشار پایین -لو پرشر- در مدار الکتریکی

سوئیچ فشار پایین -لو پرشر- در مدار الکتریکی به صورت سری با سوئیچ فشار بالا -های پرشر- و پمپ تقویت فشار قرار می‌گیرد. سوئیچ فشار پایین -لو پرشر- برای محافظت از پمپ تقویت فشار در هنگام قطع شدن آب لوله کشی و یا افت فشار آب ورودی، تعبیه شده است. در چنین مواقعی سوئیچ فشار پایین -لو پرشر- پمپ تقویت فشار را خاموش کرده و مانع از بدون آب کار کردن و آسیب رسیدن به آن می‌شود.

636658092240400000 min

وظیفه سوئیچ فشار پایین -لو پرشر

سوئیچ فشار پایین -لو پرشر- از نوع سوئیچ‌های به طور معمول باز (NO) است. حداقل فشار لازم برای برقرار ماندن اتصال الکتریکی در سوئیچ فشار پایین -لو پرشر- که به آن ”فشار حرکت“ گفته می‌شود، به صورت پیش فرض در حدود یک bar یا 5/14 psi است. هنگامی که جریان آب ورودی به دستگاه تصفیه آب خانگی قطع شود و یا فشار آن به زیر 5/14 psi کاهش یابد، سوئیچ فشار پایین -لو پرشر- جریان الکتریکی را قطع و پمپ تقویت فشار را خاموش خواهد کرد.

نحوه تنظیم سوئیچ فشار پایین -لو پرشر

قبلا اشاره کردم که حداقل فشار لازم برای برقرار بودن اتصال الکتریکی در سوئیچ فشار پایین -لو پرشر- که به آن ”فشار حرکت“ گفته می‌شود، به صورت پیش فرض در حدود یک bar یا 5/14 psi است. این میزان فشار در سوئیچ‌های فشار پایین -لو پرشر- قابل تغییر نیست.

تبعات نبود یا خرابی سوئیچ فشار پایین -لو پرشر

در نبود سوئیچ فشار پایین -لو پرشر- یا خراب بودن آن چنانچه جریان آب ورودی به دستگاه تصفیه آب خانگی قطع شود، پمپ تقویت فشار بدون آب و به طور مداوم کار کرده و به احتمال زیاد آسیب خواهد دید. همچنین در نبود سوئیچ فشار پایین -لو پرشر- یا خراب بودن آن چنانچه فشار آب ورودی کاهش یابد، دستگاه تصفیه آب خانگی فاضلاب بیشتر و آب تصفیه شده کمتر و بی کیفیت‌تری تولید می‌کند.

featured image water filter.jpeg min

مشکلات شایع سوئیچ فشار پایین -لو پرشر

از مشکلات شایع سوئیچ فشار پایین -لو پرشر- می‌توان به خرابی دیافراگم و همچنین خرابی اتصالات برقی آن اشاره کرد. در صورت بروز مشکل برای دستگاه تصفیه آب خانگی با توجه به تعداد زیاد قطعات و در هم تنیدگی مدارهای آبی و برقی، توصیه ما این است که از یک تعمیرکار کار بلد کمک بگیرید. عدم شناخت کافی نسبت به مراحل عیب یابی در اکثر موارد نه تنها منجر به رفع عیوب پیش آمده نمی‌شود، بلکه خرابی‌های بیشتری نیز به بار خواهد آورد.

سوئیچ فشار پایین -لو پرشر- به طور معمول باز است یا بسته؟

سوئیچ فشار پایین -لو پرشر- یک سوییچ به طور معمول باز (NO) است. برای اینکه اتصال الکتریکی آن برقرار شود باید فشار آب ورودی دستگاه تصفیه آب خانگی از یک حد مشخص و از قبل تعیین شده (pre-set) بالاتر برود.

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *