علت رشد جلبک در مخزن تصفیه آب چیست؟

alga storage tank min

در مقاله علت رشد جلبک در مخزن تصفیه آب از سری مقالات دیجی تصفیه با ما همراه باشید. رشد جلبک در مخزن ذخیره دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس ممکن است یک اتفاق نادر به نظر برسد، اما آنقدرها هم که به نظر می‌رسد نادر نیست، به خصوص اگر آب واحد شما از چاه تامین شود. هرچند که جلبک جزو آلاینده‌های خطرناک محسوب نمی‌شود، اما چنانچه به مقدار زیاد وارد معده شخص شود، مشکلاتی را برای وی به وجود خواهد آورد. در ادامه نحوه شستشو و ضدعفونی کردن مخزن ذخیره آب در صورت وجود جلبک و نحوه جلوگیری از رشد مجدد جلبک در آن اشاره خواهیم کرد.

Algae ۱ min

اگر در مخزن ذخیره دستگاه تصفیه آب شما جلبک وجود دارد -یا احتمال می‌دهید که وجود داشته باشد- بهترین کار شستشو و ضدعفونی کردن مخزن ذخیره آب و از آن بهتر شستشوی و ضدعفونی کردن کل دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس است که روش انجام آن در ادامه مطلب بیان شده است. برای جلوگیری از رشد مجدد جلبک در آینده، فیلترها را به شکل دوره‌ای تعویض و دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس را شستشو و ضدعفونی کنید.

نکته مهم: دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس را در مکانی خنک و دور از نور مستقیم خورشید نصب کنید.

جلبک چیست

جلبک موجودی است که به طور طبیعی در آب گرم و در معرض نور خورشید رشد می‌کند. جلبک از طریق فتوسنتز رشد می‌کند، به این معنی که برای رشد به نور خورشید نیاز دارد. از آنجا که مخازن ذخیره دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس مات هستند، نور خورشید نمی‌تواند به آنها نفوذ کند و زمینه را برای رشد جلبک‌ها فراهم کند. بنابراین، اگر جلبک‌ها به مخزن ذخیره دستگاه تصفیه آب شما راه پیدا کرده‌اند، یا از طریق آب لوله‌کشی بوده و یا اجزای دیگر دستگاه تصفیه آب.

احتمال وجود جلبک در آب شهری

مشکل وجود جلبک بیشتر در مواردی وجود دارد که آب ورودی به دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس، توسط یک چاه تامین شود. آب شهری به منظور حذف آلاینده‌های میکروبی از جمله جلبک‌ها، ضدعفونی و تصفیه می‌شود. بنابراین اگر از منبع آب شهری استفاده می‌کنید، احتمال کمتری دارد که با جلبک‌ها مشکل داشته باشید.

جلبک‌ها بیشتر در کجا رشد می‌کنند

همانطور که قبلا ذکر شد، جلبک‌ها در محیط‌های آرام، نسبتا گرم (20 تا 30 درجه سانتیگراد) و در معرض نور خورشید رشد می‌کنند. این دقیقاً همان چیزی است که در برخی از فیلترهای دستگاه تصفیه آب یافت می‌شود. به عنوان مثال پیش-فیلتر رسوبات (sediment) در مرحله اول دستگاه تصفیه آب این ویژگی‌ها را دارد و می‌تواند مکانی ایده‌آل برای رشد جلبک‌ها باشد.

نکته کلیدی:

برای جلوگیری از رشد جلبک‌ها در دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس خود، آن را در محلی خنک و دور از نور خورشید نصب کنید.

Microcystis algae 3 aq min

مراحل ضدعفونی کردن مخزن

برای شستشو و ضدعفونی کردن مخزن ذخیره دستگاه تصفیه آب، مراحل زیر را انجام دهید:

  • ابتدا شیر آب ورودی دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس را ببندید
  • شیر برداشت آب را باز کنید تا آب باقیمانده در مخزن ذخیره تخلیه شود
  • هنگامی که تمام آب تخلیه شد، شیر برداشت آب را ببندید
  • شیر بالای مخزن ذخیره آب را ببندید و لوله را از بقیه دستگاه تصفیه آب جدا کنید
  • نصف قاشق چای‌خوری سفیدکننده (یا پاک‌کننده‌های دیگر مانند پراکسید هیدروژن، کلر یا پاک‌کننده مخزن) را با استفاده از قطره چکان به لوله اضافه کنید
  • لوله را به دستگاه تصفیه آب متصل کنید و شیر بالای مخزن ذخیره آب را باز کنید
  • شیر آب ورودی را باز کنید تا آب وارد دستگاه تصفیه آب شود
  • بگذارید تا مخزن ذخیره آب پر شود (احتمالا بین 1 تا 2 ساعت طول می‌کشد)
  • 30 دقیقه صبر کنید و سپس شیر برداشت را باز کنید تا مخزن ذخیره آب خالی شود. شیر برداشت آب را ببندید تا مخزن ذخیره آب دوباره پر شود و سپس مخزن دوم را نیز دور بریزید
  • در این مرحله، نباید هیچ بوی شیمیایی در آب باقی بماند. اما اگر وجود داشت، مخزن دیگری را پر کنید و آن را دور بریزید

توجه:

به خاطر داشته باشید که پس از این کار باید پس-فیلتر کربن فعال در مرحله پنجم دستگاه تصفیه آب را تعویض کنید، مگر اینکه با بای-پس کردن، آن را از دور خارج کرده باشید.

در صورت تمایل می توانید به صفحه خدمات تعمیر و سرویس دستگاه تصفیه آب ما مراجعه کنید و خیال خود را از درست انجام شدن کار راحت کنید.

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *