علت عرق کردن زیاد یا هیپرهیدروز بدن چیست؟

علت عرق کردن زیاد یا هیپرهیدروز

عرق کردن یک فرآیند طبیعی است که به تنظیم دمای بدن و حذف سموم از بدن کمک می کند. با این حال، تعریق بیش از حد که به عنوان هیپرهیدروز شناخته می شود، می تواند برای بسیاری از افراد باعث خجالت و ناراحتی شود. در این مقاله از مجموعه دیجی تصفیه به علل تعریق زیاد و درمان آن می پردازیم.

علت های تعریق زیاد بدن

عوامل زیادی وجود دارند که می توانند به تعریق زیاد منجر شوند که در این مقاله به برخی از شایع ترین علل آن می پردازیم.

گرما و رطوبت

یکی از شایع ترین علل تعریق زیاد، قرار گرفتن در معرض گرما و رطوبت بالا است. هنگامی که بدن در معرض دمای بالا قرار می گیرد، بیشتر عرق می کند تا به تنظیم دمای بدن کمک کند. این می تواند منجر به تعریق زیاد، به ویژه در ماه های تابستان یا در آب و هوای گرم و مرطوب شود.

ورزش

ورزش یکی دیگر از علل رایج تعریق زیاد است. هنگامی که بدن از نظر فیزیکی فعال است، گرمای بیشتری تولید می کند که می تواند باعث تعریق بیشتر بدن شود. این یک فرآیند طبیعی است که به تنظیم دمای بدن در حین ورزش کمک می کند.

استرس و اضطراب

استرس و اضطراب نیز می تواند باعث تعریق زیاد شود. هنگامی که بدن تحت استرس است، به عنوان یک پاسخ طبیعی، بیشتر عرق می کند. این امر به ویژه در موقعیت هایی مانند سخنرانی در جمع، مصاحبه های شغلی یا سایر موقعیت های پرفشار شایع است.

یائسگی

یائسگی یکی دیگر از علل شایع تعریق زیاد است. در دوران یائسگی، تغییرات هورمونی می تواند باعث گرگرفتگی و تعریق شبانه شود که می تواند منجر به تعریق بیش از حد شود.

شرایط پزشکی

همچنین چندین بیماری وجود دارد که می تواند باعث تعریق زیاد شود. برخی از رایج ترین شرایط عبارتند از:

 • پرکاری تیروئید
 • دیابت
 • چاقی
 • بیماری پارکینسون
 • سرطان
 • عفونت ها

داروها

برخی از داروها نیز می توانند به عنوان یک عارضه جانبی باعث تعریق زیاد شوند. برخی از رایج ترین داروهایی که می توانند باعث تعریق بیش از حد شوند عبارتند از موارد زیر.

 • داروهای ضد افسردگی
 • داروهای ضد روان پریشی
 • داروهای فشار خون
 • درمان جایگزینی هورمونی
 • داروهای ضد درد
 • درمان تعریق شدید

روش های درمان تعریق زیاد بدن

حال که با عوامل تعریق بیش از حد بدن آشنا شدیم به مبحث بعدی، یعنی روش های درمان تعریق زیاد بدن می پردازیم. بسته به علت زمینه ای، چندین گزینه درمانی برای تعریق زیاد وجود دارد. برخی از رایج ترین درمان ها آهن عبارتند از موارد زیر که هر کدام را مورد بررسی قرار می دهیم.

ضد تعریق

ضد تعریق ها یک درمان رایج برای تعریق زیاد هستند. آنها با مسدود کردن غدد عرق و کاهش میزان عرق تولید شده به کمتر شدن تعریق کمک می کنند. بسته به شدت تعریق، ضد تعریق ها بدون نسخه یا با نسخه در دسترس هستند.

داروها

از داروهای خاصی نیز می توان برای درمان تعریق زیاد استفاده کرد. این داروها با مسدود کردن سیگنال‌های شیمیایی که غدد عرق را تحریک می‌کنند، عمل می‌کنند. برخی از رایج ترین داروهای مورد استفاده برای درمان تعریق بیش از حد عبارتند از موارد زیر که توصیه می شود بدون تجویز پزشک استفاده نشوند.

 • آنتی کولینرژیک ها
 • مسدود کننده های بتا
 • کلونیدین
 • گاباپنتین
 • تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

از تزریق بوتاکس نیز می توان برای درمان تعریق زیاد استفاده کرد. بوتاکس با مسدود کردن سیگنال‌های شیمیایی که غدد عرق را تحریک می‌کنند، عمل می‌کند. اثرات تزریق بوتاکس می تواند تا چند ماه ادامه داشته باشد، اما برای حفظ نتایج، تکرار درمان ضروری است.

عمل جراحی

در موارد شدید تعریق زیاد، ممکن است جراحی لازم باشد. این روش شامل بریدن یا بستن اعصاب کنترل کننده تعریق در ناحیه آسیب دیده است.

علت عرق کردن زیاد یا هیپرهیدروز

نکاتی برای مدیریت تعریق شدید

علاوه بر درمان های پزشکی، چندین تغییر در شیوه زندگی وجود دارد که می تواند به مدیریت تعریق زیاد کمک کند. و توصیه اکید پزشکان استفاده از این روش ها است تا استفاده از قرص و … که برخی از موثرترین نکات عبارتند از موارد زیر.

لباس تنفسی بپوشید

پوشیدن لباس های تنفسی می تواند به کاهش تعریق کمک کند. پارچه هایی را انتخاب کنید که سبک هستند و اجازه می دهند هوا در جریان باشد، مانند لباس های پنبه ای.

مایعات زیاد بنوشید

نوشیدن مایعات زیاد می تواند به تنظیم دمای بدن و کاهش تعریق کمک کند. سعی کنید حداقل هشت لیوان آب در روز بنوشید و از نوشیدن، نوشیدنی های شیرین یا کافئین دار خودداری کنید.

از عوامل تحریک کننده اجتناب کنید

محرک هایی که باعث تعریق زیاد می شوند را شناسایی کنید و سعی کنید از آنها دوری کنید. این ممکن است شامل هوای گرم و مرطوب، غذاهای تند، یا موقعیت های استرس زا باشد.

از کمپرس سرد استفاده کنید

استفاده از کمپرس خنک در ناحیه آسیب دیده می تواند به کاهش تعریق و تسکین کمک کند. در صورت نیاز از یک حوله سرد و مرطوب یا کیسه یخ در ناحیه آسیب دیده استفاده کنید.

نتیجه گیری

تعریق زیاد می تواند برای بسیاری از افراد باعث خجالت و ناراحتی شود. با این حال، چندین گزینه درمانی در دسترس وجود دارد که می تواند به مدیریت تعریق بیش از حد کمک کند. اگر تعریق شدید را تجربه می کنید، با پزشک خود صحبت کنید تا علت زمینه ای را تعیین کند و یک برنامه درمانی مناسب برای شما ایجاد کند. با درمان مناسب و تغییر سبک زندگی، می توانید تعریق زیاد را مدیریت کرده و کیفیت زندگی خود را بهبود ببخشید.

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *