مزایا و معایب دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

صفر تا صد تصفیه آب خانگی در 6 مرحله

قبل از پرداختن به مزایا و معایب دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس، توضیح مختصری راجع به فرایندهای اسمز و اسمز معکوس خدمت شما خوانندگان محترم ارائه می‌دهیم. اسمز به فرآیند حرکت مولکول‌های حلال از محلول رقیق‌تر به محلول غلیظ تر، از طریق یک غشای نیمه تراوا گفته می‌شود. فشار اسمزی حداقل فشاری است که باید به محلول غلیظ تر اعمال شود تا از ورود مولکول‌های حلال از محلول رقیق‌تر به محلول غلیظ تر از طریق غشای نیمه تراوا جلوگیری شود. اگر فشار وارد بر محلول غلیظ تر از فشار اسمزی بیشتر باشد، فرایند اسمز بر عکس خواهد شد. در این صورت مولکول‌های حلال با عبور از غشای نیمه‌تراوا، از محلول غلیظ تر به سمت محلول رقیق‌تر حرکت خواهند کرد. هرچند که فرایند اسمز به طور طبیعی و بدون نیاز به انرژی انجام می‌شود، لکن در فرایند اسمز معکوس از فشار برای عبور دادن آب از غشای نیمه‌تراوا استفاده می‌شود. به همین دلیل است که دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس از پمپ تقویت فشار بهره می‌برند.

مراحل دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس به طور معمول دارای شش مرحله (فیلتر) است که هر یک برای حذف نوع خاصی از آلاینده‌ها و ناخالصی‌های موجود در آب طراحی شده‌اند. فیلترهای دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس به ترتیب عبارتند از:

 • فیلتر رسوب‌گیر: در مرحله اول دستگاه رسوبات، شن و زنگار از آب حذف می‌شود.
 • فیلتر کربن فعال: در مراحل دوم و سوم دستگاه، کلر و مواد شیمیایی محلول در آب حذف می‌شوند.
 • فیلتر ممبران: در مرحله چهارم دستگاه، نرم‌سازی یا سبک‌سازی آب انجام می‌شود. نرم‌سازی آب به فرایند حذف یون‌های سخت آب، به ویژه کلسیم و منیزیم گفته می‌شود. فیلتر ممبران علاوه بر حذف یون‌های چند ظرفیتی از قبیل کلسیم و منیزیم، توانایی حذف یون‌های تک ظرفیتی مانند سدیم را هم دارد. در این مرحله نمک محلول در آب و تقریباً همه ذرات بزرگتر از مولکول آب، حذف می‌شوند. این مرحله اصلی‌ترین بخش تصفیه است.
 • فیلتر مینرال: در مرحله پنجم دستگاه، برای متعادل کردن PH آب و بهبود طعم آن، مجددا مواد معدنی از قبیل کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم به آن اضافه می‌شود. آب خروجی از فیلتر ممبران بسیار خالص و کمی هم اسیدی است.
 • فیلتر کربن نهایی: در مرحله ششم دستگاه، هرگونه طعم و بوی نامطبوع از آب حذف می‌شود.

شما می‌توانید تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب خود را به ما بسپارید و از خدمات تکنسین‌های فروشگاه آنلاین دیجی تصفیه بهره‌مند شوید.

مزایای دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس (RO) تقریباً تمامی آلاینده‌های موجود در آب را حذف می‌کند. فرایند اسمز معکوس، موثرترین روش تصفیه آب محسوب می‌شود. در ادامه به چند مورد از مزیت‌های دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس اشاره می‌کنیم:

 1. تولید آب صد در صد سالم و بهداشتی
  دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس تقریبا 95% از سختی آب یا TDS آب را حذف می‌کند.
 2. حذف طعم و بوی نامطبوع آب
 3. داشتن صرفه اقتصادی
  خرید دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس مقرون به صرفه‌تر از خرید بطری‌های پلاستیکی یکبار مصرف آب است.
 4. مصرف انرژی کم در مقایسه با سایر روش‌ها از قبیل تقطیر
 5. جلوگیری از انباشت بطری‌های پلاستیکی در طبیعت
  دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس گزینه ایمن و سازگار با محیط زیست است و از انباشت بطری‌های پلاستیکی یکبار مصرف در طبیعت جلوگیری می‌کند.
 6. اطمینان از کیفیت آب مصرفی
  با خرید دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس و تعویض به موقع فیلترهای آن، خیالتان از بابت سالم و بهداشتی بودن آب مصرفی راحت است.
 7. بهبود طعم غذا
  غذاهایی که آب تصفیه شده به روش اسمز معکوس تهیه می‌شوند، طعم بهتری دارند، زیرا فاقد مواد معدنی، از جمله فلوراید اضافه شده به آب شهری است.

برای خرید دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس از فروشگاه آنلاین دیجی تصفیه بازدید فرمایید.

معایب دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس (RO) علی‌رغم کاربردی بودن و مزایایی که دارد، معایبی هم دارد که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره می‌شود:

 1. هدر رفت بالای آب
  یکی از بزرگترین معایب دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس، هدر رفت آب در آنهاست. این دستگاه‌ها بین 4 تا 10 برابر آب تصفیه شده را روانه فاضلاب می‌کنند. این مطلب هم به محیط زیست آسیب می‌زند و هم بار مالی برای خانواده‌ها ایجاد می‌کند.
 2. حذف مواد معدنی مفید و ضروری آب
  دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس، مواد معدنی مفید و ضروری موجود در آب از قبیل کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم را حذف می‌کند و PH آب را کاهش می‌دهد (آب را اسیدی می‌کند). البته فیلتر مواد معدنی در مرحله پنجم، برای متعادل کردن PH آب و بهبود طعم آن، مجددا مواد معدنی از قبیل کلسیم و منیزیم را به آن اضافه می‌کند.
 3. قیمت بالا
  هزینه خریداری دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس نسبتا بالاست هرچند که با صرفه‌جویی در خرید بطری‌های آب آشامیدنی، هزینه خریداری آن در ظرف مدت چند ماه جبران می‌شود.
مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *